Premiér sa obáva, že opatrenia nefungujú. Avizoval rokovanie

Premiér sa obáva, že opatrenia nefungujú. Avizoval rokovanie
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Premiér Igor Matovič sa obáva, že na Slovensku nie je po ôsmich dňoch vidieť výsledky zavedenia prísnejšieho zákazu vychádzania. Avizoval, že zrejme ešte tento víkend zvolá neoficiálne alebo oficiálne rokovanie vlády, aby spolu s ministrami diskutoval, ako postupovať na Slovensku v boji s pandémiou ďalej.

Za nedostatok testov viní vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, chce mu preto zobrať kompetenciu nakupovať testy a presunúť ju na iného člena vlády.

Matovič: Čakajú nás ťažké rozhodnutia

Od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího dostal predseda vlády v sobotu informáciu, že to v Nitre vyzerá na výrazné zastúpenie britského variantu nového koronavírusu. "Čakajú nás ťažké rozhodnutia. Musíme sa zomknúť," vyhlásil premiér v relácii Sobotné dialógy RTVS. Na Slovensku je podľa neho dostatok nemocničných lôžok, ktoré sa dajú reprofilizovať, v nemocniciach však nie je dostatok zdravotníkov. "Bol by som rád, keby tí, ktorí opatrenia sabotovali a spôsobili túto situáciu, išli brigádovať do nemocníc," povedal Matovič.

Samosprávy a aj tí, ktorí kritizovali celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, sa podľa premiéra teraz ozývajú a volajú po ňom. "Uvedomujú si, že je to riešenie," podotkol. Na plošnom testovaní sa podľa neho musí zhodnúť vláda. Problém však vidí v nedostatku testov. Dodávku antigénnych testov, ktorá prišla v januári na Slovensko, označil za zlomok, ktorý sa ihneď minie v nemocniciach.

Z nedostatku testov viní Sulíka

Za nedostatok testov viní vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, chce mu preto zobrať kompetenciu nakupovať testy a presunúť ju na iného člena vlády. "Musíme tú kompetenciu ministrovi zobrať, lebo ten by testy nakúpil niekedy až v auguste," poznamenal Matovič. Význam vidí v testovaní v najzasiahnutejších regiónoch. Ako však tvrdí, testovanie nemôže byť dobrovoľné ako v Trenčíne, pretože sa to ukázalo ako neúčinné. Za príklad dáva Oravu, kde podľa neho minuloročné jesenné testovanie fungovalo. "Musíme na testovanie dostať všetkých ľudí a potom to zaberie," skonštatoval premiér.

O otvorení škôl sa môže na Slovensku podľa neho zatiaľ len snívať. V súvislosti s výskytom britského variantu nového koronavírusu by to podľa neho bolo veľmi rizikové. Verejnosť predseda vlády vyzval, aby dodržiavala takzvané "ROR" opatrenia, teda nosila ochranné rúško, dodržiavala odstupy a umývala si ruky. "Keby sme tieto opatrenia dodržiavali, nemusíme mať lockdown. Extrémne množstvo ľudí nedodržiava opatrenia najmä v domácnosti," povedal.

V relácii sa vyjadril aj ku kauze vicepremiéra Štefana Holého. Ten pravidelne cestuje do Veľkej Británie za rodinou a na základe výnimky od Úradu verejného zdravotníctva SR nemusel v decembri dodržať opatrenia súvisiace s návratom. Matoviča mrzí, že Holý nepriznal novinárom hneď, že mal takúto výnimku. "Volal som s ním a povedal mi, že túto výnimku si uplatnil len 13. decembra a odvtedy už nie," spresnil premiér s tým, že od úradu dostalo výnimky z rôznych dôvodov viac ako 500 ľudí. Matovič deklaruje, že on si žiadnu výnimku neuplatnil.

V prípade smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského oceňuje premiér vecný a pokojný tón komunikácie zo strany ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a vyjadril jej plnú podporu.

Sulík vylúčil odkazy Matovičovi

Sulík vylučuje, že by posielal Matovičovi akékoľvek odkazy. Reagoval tak na vyhlásenie predsedu vlády v relácii Sobotné dialógy na RTVS.

"Strana Sloboda a Solidarita nemôže rozbiť koalíciu. Ak by odišla, len klesne počet poslancov z 95 na 82 a vláda aj koalícia by fungovali naďalej," uviedol Sulík na sociálnej sieti.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá