Zaočkovali prvého Slováka, vakcínu proti nákaze dostal známy lekár

Slovensko v nitrianskej nemocnici začalo s očkovaním proti koronavírusu. Začiatok očkovania proti Covid-19 je historická chvíľa pre Slovensko, uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vyjadril radosť, že prvým zaočkovaným Slovákom sa stal profesor Vladimír Krčméry. Okrem Krčméryho boli zaočkovaní aj ďalší členovia konzília a tiež Krajčí.

V nedeľu o 10:00 bude v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová, ministri a ďalší predstavitelia parlamentu.

Nasledujú prezidentka a politici

„Som rád, že prvým, ktorý bude zaočkovaný, je pán profesor Vladimír Krčméry. Človek, ktorý bojoval s epidémiami aj na iných miestach sveta, človek, ktorý zasvätil svoj život za záchranu životov iných. Som rád, že bude vzorom pre všetkých nás,“ povedal Krajčí vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková uvítala začiatok očkovania. „Máme na Slovensku vakcínu, ktorá nám umožní vrátiť sa späť do života. Boli očkované milióny osôb a dnes niet pochýb o tom, že je to bezpečné,“skonštatovala Krištúfková v úvode očkovania.

Minister zdravotníctva dodal, že očkovanie bude pokračovať v nedeľu v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Nitre. O 10:00 bude v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová, ministri a ďalší predstavitelia parlamentu.

Nežiadúce účinky sú zvyčajne mierne a krátkodobé

Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10.000 vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.

Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín. Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.

„Imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19," vysvetlil ŠÚKL. Doplnil, že spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá