Biden dostal telegram z Kremľa, Putin je pripravený na spoluprácu

Biden dostal telegram z Kremľa, Putin je pripravený na spoluprácu
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v amerických novembrových prezidentských voľbách a uviedol, že je pripravený "spolupracovať". Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu dať bokom názorové rozdiely, aby mohli spoločne podporovať bezpečnosť vo svete, informoval tlačový úrad Kremľa.

306 hlasov

Putin v telegrame zaželal Bidenovi počas nadchádzajúceho úradovania v Bielom dome veľa úspechov, uviedol Kremeľ. "Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a udržiavať s vami kontakty," uviedol Putin v odkaze. Ruský prezident bol jedným z posledných zvyšných lídrov svetových veľmocí, ktorí vyčkávali s gratuláciou Bidenovi. Za nasledujúceho prezidenta USA ho v pondelok miestneho času potvrdil Zbor voliteľov. Putin v gratulačnom telegrame Bidenovi uviedol, že ich krajiny "nesú osobitnú zodpovednosť za svetovú bezpečnosť a stabilitu". V telegrame tiež napísal, že si je istý, že Rusko a Spojené štáty môžu "napriek názorovým rozdielom skutočne prispieť k vyriešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí".

Zbor voliteľov v Spojených štátoch, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa zišiel v jednotlivých štátoch USA a za víťaza prezidentských volieb v pomere 306 ku 232 hlasov potvrdil Bidena. Ten potreboval na víťazstvo najmenej 270 hlasov voliteľov.

Trump odmieta uznať prehru

Zbor voliteľov má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty Únie. Jeho hlasovanie predstavuje väčšinou procesný krok, avšak tento rok sa mu väčšia dôležitosť prikladá aj preto, že dosluhujúci prezident Donald Trump odmieta uznať prehru a on a jeho spojenci podali v súvislosti s voľbami zhruba 50 žalôb. Väčšina z nich však bola stiahnutá alebo ich zamietli sudcovia, pričom dva razy tak spravil aj Najvyšší súd USA.

Výsledky hlasovania Zboru voliteľov v jednotlivých štátoch americkej Únie budú odoslané do Washingtonu a 6. januára ich na spoločnom zasadaní potvrdia členovia oboch komôr amerického Kongresu. Bývalý viceprezident USA Biden (2009-17), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, sa stane v poradím 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá