Uhlíkovo neutrálny chce byť i Vatikán. Pápež vystúpil na summite

Uhlíkovo neutrálny chce byť i Vatikán. Pápež vystúpil na summite
Zdroj foto: SITA/AP
Pápež František v sobotu vyzval krajiny, aby sa usilovali o dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Zároveň sa zaviazal, že Vatikán dosiahne tento cieľ do roku 2050.

Prispeje svojou čiastkou

Pontifik, ktorý od svojho zvolenia v roku 2013 presadzuje riešenie problémov týkajúcich sa ochrany životného prostredia povedal vo svojom prednahratom virtuálnom príhovore na globálnom klimatickom summite OSN, že v boji proti klimatickým zmenám Vatikán "prispeje svojou čiastkou".

"Súčasná pandémia a zmena podnebia majú nielen environmentálny, ale aj etický, sociálny, ekonomický a politický rozmer. Ovplyvňujú predovšetkým život najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí," povedal pápež vo videopríhovore. Oznámil tiež, že Vatikán zintenzívni úsilie v oblasti ochrany životného prostredia a podporí racionálne využívanie prírodných zdrojov, ako je voda a vysádzanie stromov.

Podľa pápeža Vatikán, ktorý v roku 2008 začal inštalovať solárne panely a minulý rok zakázal plastové tašky na jedno použitie, teraz recykluje 65 percent odpadu vyprodukovaného v tomto mestskom štáte. Jeho cieľom je v roku 2023 recyklovať 75 percent odpadu. Pápež tiež dodal, že Svätá stolica sa zaviazala k propagácii "výchovy k integrovanej ekológii" na katolíckych školách s cieľom podporiť rozvoj a udržateľnosť a aj politiky, ktoré rešpektujú životné prostredie.

Summit je pre obmedzenia online

Summit, ktorý je organizovaný z iniciatívy OSN, Spojeného kráľovstva a Francúzska v spolupráci s Čile a Talianskom pri príležitosti piateho výročia prijatia parížskej klimatickej dohody, sa pre obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou koná online. Jeho cieľom je vytvoriť priestor na predstavenie nových ambícií a záväzkov v boji proti klimatickej kríze. Vystúpi na ňom dovedna 70 predstaviteľov štátov.

Možnosť prehovoriť na virtuálnom summite dostali len tie krajiny, ktoré v oblasti klimatickej politiky zaznamenali úspechy. Cieľom je vytvoriť nátlak aj na ostatných účastníkov. Na summite vystúpili napríklad aj prezidentka Zuzana Čaputová, kanadský premiér Justin Trudeau či predseda indickej vlády Naréndra Módí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá