Slovensko sa zatvára. Prvé prísne opatrenia platia už od piatka

Od 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky a od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas to uviedli na tlačovej konferencii k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu pandémie ochorenia COVID-19.

Lockdown bude minimálne tri týždne

Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom. "Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené," poznamenal. Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.

Plán opatrení, ktoré budú platiť na Slovensku

od 11.12. - zatvorenie terás reštaurácií. Jedlo so sebou ostáva zachované.
od 14.12. - sprísnenie podmienok prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Vyžadovať sa bude test nie starší ako 72 hodín.
od 21.12. - školské prázdniny a zatvorenie obchodov (okrem nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb). Opatrenie bude platné minimálne tri týždne.
od 28.12. - pravidelné testovanie zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov.

Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, povedal Matovič. Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič. Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch môže trvať o pár týždňov viac.

"Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu," priblížil predseda vlády. Dodal, že "po špičkách" sa budú potom môcť otvoriť aj interiéri reštaurácií s približne polovičnou kapacitou.

Predstavia tzv. COVID-automat

Matovič avizoval, že ministerstvo zdravotníctva a úrad verejného zdravotníctva predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť. Mikas potvrdil, že kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Apeloval, aby dodržiavali nastavené opatrenia. V období zvýšeného záujmu veriacich o návštevu kostolov cez Vianoce avizoval, že hygienici budú hovoriť s predstaviteľmi cirkví a apelovať na nich, aby upravili opatrenia.

"Budeme komunikovať s náboženskou obcou a dôrazne ich požiadame, aby dokázali zabezpečiť dodržanie limitov, ktoré sú nastavené," povedal Mikas. Naznačil, že možnosťou je zvýšiť počet bohoslužieb, ktoré budú môcť veriaci navštíviť.

Podobné opatrenia ako počas Veľkej noci

Kaderníctva či iné služby zadefinuje úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť na budúci týždeň v pondelok. Opatrenia budú vyzerať podobne ako počas tohtoročnej Veľkej noci, podotkol Mikas. Otvorené by tak mali byť lekárne, drogérie, potraviny, krmivá a základné služby ako benzínová pumpa či kľúčová služba.

"Zvolili sme pre ľudí v súčasnej situácii schodnejšiu cestu, keďže sú ľudia unavení z celej situácie, nervózni, bilancujú celý rok a asi by nebola najšťastnejšia cesta klásť im v tomto období veľké prekážky," hovorí hlavný hygienik.

Od 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky a od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko. "Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané," upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Riziko na vianočných trhoch

Oznámil tiež, že ešte v stredu má byť vydaná úradom verejného zdravotníctva vyhláška týkajúca sa ďalších opatrení, napríklad v lyžiarskych strediskách. Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. "Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov," dodal Mikas

V ďalšej vyhláške ÚVZ sformulujú aj podmienky týkajúce sa obmedzenia prevádzok. Otvorené majú byť len tie, ktoré sú nevyhnutné pre život. "Sľubujeme si od týchto opatrení zníženie mobility," povedal Mikas  Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, ako miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s ochorením COVID-19. Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov. Všetkých vyzval na dodržiavanie základných protiepidemických opatrení, teda umývanie rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov. Apeluje, aby sa ľudia nepridávali k tým, ktorí opatrenia nedodržiavajú.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá