Dámske návštevy Kollára majú dohru, mimovládka podáva podnet

Aktualizované:
Nadácia Zastavme korupciu podáva na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave a ministerstvo vnútra podnet na Nemocnicu sv. Michala v Bratislave. Dôvodovom sú návštevy, ktoré prijímal predseda parlamentu Boris Kollár počas svojej hospitalizácie v zariadení.

Chodili za ním napriek zákazu

Informovala o tom riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Podľa nadácie došlo pri prijímaní návštev v čase zákazu návštev v nemocniciach k spáchaniu priestupkov a správnych deliktov. „Myslíme si, že v súčasnej pandemickej situácii je dodržiavanie pravidiel kľúčové. A to rovnako predstaviteľmi štátu či majiteľmi reštaurácií,“ uviedla Petková. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb mali podľa nej zabezpečiť zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach a to s výnimkou kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým.

Hospitalizovaný Boris Kollár mal v nemocnici časté návštevy a to napriek tomu, že bežným pacientom ich počas pandémie zakazujú. Šéfa parlamentu a lídra Sme rodina, ktorý sa zranil pri autonehode, mali navštevovať jeho priateľky a to aj mimo návštevných hodín. Tie sa údajne opakovane dostávajú do sporu so sestrami, ktoré v nemocnici pracujú.

Vyhláška, ktorá nadobudla účinnosť 30. októbra, umožňovala výnimky aj pre návštevy umierajúcich, ak nemocnica zabezpečí dôsledné dodržiavanie protipandemických opatrení. NZK uvádza, že z verejne dostupných zdrojov je zrejmé, že Nemocnica sv. Michala napriek zákazu umožnila viacerým osobám, aby navštevovali Kollára počas hospitalizácie. Zo zverejnených informácií podľa nej vyplýva, že napriek dostatku zdravotného personálu a jeho nepretržitej prítomnosti bola prítomnosť návštev tolerovaná zo strany poskytovateľa a jeho vedenia.

Vraj chcela odviesť do lekárne

Podľa nadácie sa Nemocnica sv. Michala ako právnická osoba dopustila správneho deliktu, za ktorý môže hroziť pokuta do 20-tisíc eur. Súčasne nemožno vylúčiť spáchanie priestupkov osobami, ktoré nerešpektovali zákaz a navštevovali predsedu parlamentu.

Boris Kollár bol účastníkom vážnej dopravnej nehody v sobotu 24. októbra. Predseda parlamentu bol po nehode prevezený do Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Počas nehody sa vo vozidle nachádzala aj bývalá finalistka Miss Universe SR Miroslava Fabušová. Kollár jej prítomnosť v aute neskôr vysvetľoval vo videu tak, že ho Fabušová oslovila so žiadosťou, aby ju odviezol do lekárne. Po tom, ako vysvitlo, že Kollár napriek zákazu návštev v nemocniciach prijímal návštevy Kollár požiadal o prepustenie z nemocnice do domácej liečby. Hospitalizáciu ukončil v piatok 27. novembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá