Tvrdila Ruskovi, že mu hrozí smrť? Vypovedala exporadkyňa Mečiara

Aktualizované:
Pokračuje proces s mafiánskymi bosmi v kauze prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej. Po čase prišiel aj bývalý minister a exriaditeľ súkromnej televízie Pavol Rusko. Vypovedala aj bývalé poradkyňa Vladimíra Mečiara Anna Nagyová Mojžišová, ktorá mu mala pred rokmi prezradiť, že mu hrozí smrť. Proces neskôr odročili na február.

Podľa obžaloby Pavol Rusko v roku 1997 navštívil Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza - Slovakia na neho a potom ju odstránili.

Poprela, že hovorila o ohrození

V kauze prípravy vraždy Klaus Volzovej pred senátom okresného súdu vypovedala Anna Nagyová Mojžišová, ktorá v 90. rokoch viedla kanceláriu predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Podľa vlastných slov však o prípade nemá žiadne informácie.

Spomedzi štvorice obžalovaných pozná len Pavla Ruska, s ktorým však do styku prichádzala len pracovne. Poškodenú Volzovú Nagyová podľa vlastných slov nepozná. Takisto poprela informácie, že by ona Ruskovi v 90. rokoch poskytla informáciu, že je ohrozený na živote. „Nedisponovala som informáciami, že by mal byť ohrozený,“ uviedla.

Ruska v areáli firmy videl

Svedok Jaroslav Gubala spoluvlastnil s obžalovaným Mikulášom Černákom stavebnú firmu, ktorá sídlila v rovnakom areáli v Banskej Bystrici ako Černákova SBS Security 3. Pred súdom povedal, že Ruska v areáli firmy videl, účel jeho prítomnosti však nepoznal. 

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ prezývaný Kýbel. Pojednávanie sa uskutočňuje za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody.

Chcel od Černáka únos a vraždu?

Podľa obžaloby Pavol Rusko v roku 1997 navštívil Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza - Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji minulého roku pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza - Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať na neho jej podiel a následne by ju zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Rusko bol spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom vo februári tohto roku neprávoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek Špecializovaným trestným súdom na 19 rokov väzenia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá