Kočner prišiel na proces s Ruskom, spomenul obsadenie televízie

Aktualizované:
Na pojednávaní v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej s obžalovaným Pavlom Ruskom, bossom sýkorovcov Róbertom Lališom i stredoslovenským bossom Mikulášom Černákom vypovedal aj Marian Kočner. Spomenul aj známe "obsadenie" televízie z konca 90. rokov.

Vraždu Volzovej si mal objednať podľa obžaloby Pavol Rusko u Mikuláša Černáka, ktorý mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov.

O príprave vraždy vraj nevie

"Neviem k skutku (prípravy vraždy) nič povedať," vypovedal pred senátom okresného súdu Kočner. Z obžalovaných v kauze vraj pozná len Ruska - Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana nepozná. S Lališom alias Kýblom sa stretol možno "dva razy". Poškodenú Klaus-Volzovú pozná.

V novembri 2017 bol k skutku vypočutý, na výpoveď si však nepamätá. Ani k stretnutiu Černáka s Ruskom sa nevedel vyjadriť a nemá žiadnu vedomosť, že by sa takéto stretnutie malo uskutočniť v Banskej Bystrici. Kočner ku kauze disponuje podľa vlastných slov len informáciami z médií.

Utiekla Volzová takmer s plačom?

S  Klaus-Volzovou sa spoznal na konci roka 1997 alebo začiatkom roka 1998, keď ich zoznámil Peter Čongrády alias Čongi. "Čongi sa s ňou poznal dlhšiu dobu," povedal. Okrem toho vypovedal aj k situácii v prípade pohľadávky v TV Markíza, o ktorú mal záujem. "Dôležitá a zaujímavá je jedna vec. Pani Volzová ubezpečovala, že Pavla R. nemá v televízii nikto rád a, naopak, ona je u zamestnancov obľúbená a prejavila záujem televíziu viesť. My sme s vedením televízie nemali skúsenosti," povedal Kočner.

Spomenul známu situáciu, ktorá nastala pri jeho vstupe do televízie a zhromaždenie stoviek ľudí na záchranu televízie. Prekvapujúce podľa neho bolo, že za Klaus-Volzovú sa postavili len dvaja ľudia z Markízy. Pred zhromaždením odmietla vystúpiť. "Dá sa povedať že z Markízy utiekla Volzová takmer s plačom," spomenul si svedok. Vtedy podľa jeho slov nadobudol presvedčenie, že v podstate len nebola spokojná s postavením v televízii.

"Mala menšiu kanceláriu, menej hodnotné auto, dlhodobo sa snažila o ovládnutie Markízy a odvolať Pavla Ruska na valnom zhromaždení z funkcie," povedal. Podľa jeho výpovede nikdy nespomenula, že má nejaký strach, že by ju niekto sledoval a vyhrážal sa jej. "Nechcem niekoho urážať. Pani Volzová sa sťažovala na všetko, na Pavla R., na zamestnancov,“ povedal.

Rusko, Lališ a Kaštan sa ospravedlnili

Ako Rusko, Lališ, tak aj Miloš Kaštan sa ospravedlnili a dali súhlas svojim obhajcom na proces v ich neprítomnosti. Na proces eskortovali len Černáka a neskôr Mariana Kočnera. Pojednáva sa, ako aj doteraz, za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava.

V júni súd vypočul štyroch svedkov, medzi nimi bývalú manželku hlavného obžalovaného Ruska Vieru, bývalého ochrankára a bývalého šoféra exriaditeľa Radovana Ondruša, ďalšieho šoféra Branislava Naništu a napokon aj člena piešťanskej časti bratislavskej skupiny piťovcov Róberta Bíleho. Rusko, ktorý je stíhaný na slobode a monitorovaný elektronickým náramkom, sa v júni na súd nedostavil. Ospravedlnil sa a dal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti. Rovnako aj Lališ požiadal o pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Vraždu Volzovej si mal objednať podľa obžaloby Pavol Rusko u Černáka, ktorý mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Prvé pojednávanie sa vo veci začalo koncom mája minulého roka. Kýbel, rovnako ako Rusko, účasť na príprave vraždy poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali. Tohtoročné aprílové pojednávanie bolo pre ochorenie Covid-19 zrušené. 

Ruska spolu s Kočnerom senát ŠTS 27. februára uznal vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Kočner dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Obaja avizovali odvolanie, vo veci tak bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá