Kto bude šéfovať Bielemu domu? Bidenov tím nestráca nádej

Kto bude šéfovať Bielemu domu? Bidenov tím nestráca nádej
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Kto sa stane ďalším prezidentom USA? Donald Trump sa predčasne vyhlásil za víťaza prezidentských volieb, čím znepokojil aj viacerých republikánov a konzervatívcov. Čoraz bližšie však má k celkovému triumfu Joe Biden, ktorý triumfoval vo viacerých kľúčových štátoch. Dianie okolo amerických prezidentských volieb sme sledovali spolu s vami.

Online článok o prezidentských voľbách sme ukončili. Situáciu budeme aj naďalej sledovať.

22:58 Členmi Kongresu USA sa historicky po prvý raz stanú dvaja černošskí gayovia. Demokratov za štát New York budú v Snemovni reprezentantov - dolnej komore amerického Kongresu - zastupovať 32-ročný Ritchie Torres a a 33-ročný Modair Jones.

Torres bol zvolený ako zástupca 15. kongresového obvodu, pod ktorý spadá aj časť New Yorku. Jones bude zastupovať 17. kongresový obvod tohto štátu. Torres, ktorého otec pochádza z Portorika, sa tak tiež stal prvým Latinoameričanom, hispáncom a zároveň aj homosexuálnom v americkom Kongrese.

22:37 Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden podľa vlastných slov nemá pochybnosti o svojom víťazstve v prezidentských voľbách. Vyhlásil to počas krátkeho tlačového brífingu vo Wilmingtone v štáte Delaware.

"Nemám pochybnosti, že po skončení spočítavania hlasov budeme spolu so senátorkou Harrisovou víťazmi volieb," povedal Biden. Zopakoval, že každý hlas odovzdaný vo voľbách musí byť započítaný. Občanov zároveň vyzval k trpezlivosti, kým prebieha sčítavanie hlasov.

22:34 Na sociálnych sieťach sa šíria zavádzajúce a nepravdivé vyjadrenia o nezrovnalostiach pri sčítaní hlasov, odovzdaných v amerických prezidentských voľbách. Potvrdzujú sa tak predpovede analytikov, ktorí varovali pred záplavou dezinformácií v prípade dlhého čakania na vyhlásenie víťaza duelu. Na povolebnom chaose má podiel aj prezident Donald Trump. Ten opakovane obviňuje druhú stranu z podvodov. Žiadne dôkazy ale zatiaľ nepredložil.

22:01 Aj súd v americkom štáte Michigan zamietol žalobu kampane prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá tamojšie úrady právne napadla z dôvodu, že volební pozorovatelia republikánskej strany nemali dostatočný prístup ku korešpondenčným volebným lístkom či iným hlasom odovzdaným v predstihu.

Sudkyňa Cynthia Stephensová poznamenala, že žaloba bola podaná v stredu poobede tamojšieho času; teda len niekoľko hodín pred skončením sčítania všetkých hlasov v Michigane. V rozhodnutí o zamietnutí žaloby uviedla, že Trumpov tím v tejto kauze obžaloval nesprávnu osobu - štátnu tajomníčku Michiganu Jocelyn Bensonovú. Napriek tomu, že práve Bensonová je zodpovedná za priebeh volieb v Michigane, nemá kontrolu nad sčítavaním hlasov v jednotlivých volebných staniciach.

20:08 Poštová služba Spojených štátov spracovala v stredu - deň po prezidentských voľbách - v kľúčových amerických štátoch státisíce hlasovacích lístkov.

USPS spracovala až 305.184 volebných lístkov. Ak sú tieto hlasovacie lístky správne opečiatkované, mohli by byť zarátané v súlade s pravidlami v jednotlivých štátoch. Z uvedeného počtu však bolo 3,8 percenta hlasovacích lístkov (11.676) spracovaných v štátoch, ktoré hlasovacie lístky doručené po volebnom dni neakceptujú.

19:48 Sudca v americkom štáte Georgia zamietol žalobu Republikánskej strany a kampane úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorí žiadali, aby zabezpečil, že jeden z okresov bude dodržiavať zákon týkajúci sa spracovania hlasovacích lístkov odovzdaných pred riadnym termínom volieb hlasov. Sudca James Bass z okresu Chatham tak rozhodol po zhruba hodinovom pojednávaní, bližšie ho však nezdôvodnil.

19:27 V meste Filadelfia v americkom štáte Pensylvánia sa po krátkom prerušení opäť pokračuje v sčítavaní hlasov odovzdaných poštou v prezidentských voľbách.

19:17 Kampaň prezidenta Donalda Trumpa ohlásila na tlačovej konferencii v meste Las Vegas v Nevade, že v tomto štáte podáva žalobu s cieľom zastaviť sčítavanie volebných hlasov. Informovala o tom stanica Sky News. Trumpova kampaň tvrdí, že hlasovacie lístky boli nájdené v odpadkových košoch, ľudia dostávali domov 18 hlasovacích lístkov a údajne na nich neboli podpisy.

19:08 Víťazstvo v prezidentských voľbách je na dosah. Uviedla to manažérka kampane demokratického kandidáta Joea Bidena Jen O'Malleyová Dillonová. Americký prezident Donald Trump zase oznámil, že jeho tím z dôvodu páchania volebných podvodov podnikne právne kroky vo všetkých štátoch, ktoré najnovšie, v poslednom vývoji sčítavania hlasov, získal jeho súper Joe Biden.

18:49 Súboj o prezidentské kreslo medzi úradujúcim šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho vyzývateľom Joeom Bidenom je vo viacerých amerických štátoch taký tesný, že by mohlo dôjsť aj k prepočítavaniu hlasov. Vo štvrtok o tom informovali britská spravodajská stanica BBC.

18:18 Sčítavanie hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách bolo vo štvrtok dočasne zastavené v meste Filadelfia v americkom štáte Pensylvánia. Demokrati sa totiž obrátili na Najvyšší súd v snahe zvrátiť rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý republikánskym "pozorovateľom" umožnilo vstup do budovy, kde sa sčítavajú hlasy. Zrátavanie hlasov je streamované naživo a demokrati žiadajú, aby osoby dohliadajúce na tento proces boli vonku, nie priamo v budove.

17:00 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden plánuje vo štvrtok verejné vystúpenie. Kampaň úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa zároveň v tento deň chystá "dôležitý oznam" v Nevade a usporiada tiež tlačovú konferenciu v Pensylvánii. Informovali o tom televízne stanice Sky News a CNN.

16:04 Nepodloženými tvrdeniami nazval obvinenia amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa údajných volebných nezrovnalostí tím medzinárodných pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorý dohliadal na priebeh prezidentských volieb v Spojených štátoch. Tvrdenia ako tie Trumpove podľa OBSE "poškodzujú dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie".

Šéf pozorovateľskej misie OBSE Michael Link obvinil Trumpa, ktorý pre údajnú manipuláciu volieb žiada zastavenie sčítavania hlasov vo viacerých amerických štátoch, z "hrubého zneužitia úradu". Link zároveň varoval, že Trumpove opakované falošné obvinenia o volebných podvodoch by mohli mať ďalekosiahle následky.

15:54 Mali to byť jasné voľby v Spojených štátoch. Predvolebné prieskumy a napríklad denník The New York Times hovorili, že Joe Biden má 90 percentnú šancu na víťazstvo, teraz však všetko vyzerá inak. Povolebné výsledky a priebežné sčítavania hlasov hovoria o tom, že je to veľmi tesné. O tejto téme nám porozprával bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

15:22 Spojené štáty a Európska únia by si mali po prezidentských voľbách v USA vybudovať "nové transatlantické vzťahy" nezávisle od víťaza volieb, vyhlásil vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

"Budeme si musieť vybudovať nové transatlantické vzťahy, ktoré povedú k vybudovaniu nového partnerstva," uviedol minister a dodal, že Francúzsko je pripravené spolupracovať s "novozvoleným prezidentom Spojených štátov za každých okolností".

14:40 Doterajšie neúplné výsledky prezidentských volieb v Nevade sú veľmi tesné, avšak nahrávajú demokratovi Bidenovi. Trumpov volebný štáb pritom už požaduje prepočet hlasov vo Wisconsine a zastavenie sčítania hlasov v Michigane a v Pensylvánii. Nevadský generálny prokurátor Aaron Ford však v televízii CNN povedal, že nemá obavy z prípadného súdneho sporu v Nevade, nakoľko považuje tamojší hlasovací systém za prakticky "nepriestrelný" a žaloba by podľa neho pred súdom neobstála.

Ford v stredu v britskej televízii BBC povedal, že voľby v Nevade boli podľa dôkazov slobodné a regulérne. "Vedeli sme, že proces bude nejakú chvíľu trvať, ale funguje," povedal Ford, ktorý je demokrat.

14:30 Biden zatiaľ naďalej vedie o menej ako jeden percentuálny bod v Nevade, kde doteraz spočítali 86 percent hlasov. Podobné percento hlasov je spočítané aj v Arizone, kde demokratický kandidát vedie so ziskom vyše 50 percent hlasov, zatiaľ čo Trump má vyše 48 percent. Trump momentálne tesne vedie v Georgii, kde je spočítaných 96 percent hlasov, a to so 49,6 percenta hlasov, pričom Biden má niečo nad 49 percent. V Severnej Karolíne, kde je spočítaných 95 percent hlasov, je Trumpov náskok o niečo vyšší.

V Pensylvánii, kde sa bojuje o 20 hlasov voliteľov a spočítané hlasy sa pohybujú na úrovni 90 percent, sa Trumpov náskok znížil. Rozdiel medzi kandidátmi je približne 2,5 percenta. Podľa CNN by víťaz v štátoch Arizona a Georgia mal byť známy v noci zo štvrtka na piatok miestneho času. Meno nového amerického prezidenta by sa tak svet mohol dozvedieť v priebehu najbližších hodín až dní.

14:26 Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden podľa štvrtkových čiastkových výsledkov vedie v kľúčových štátoch Nevada a Arizona. Úradujúci republikánsky prezident Donald Trump si drží náskok vo zvyšných troch - Georgii, Severnej Karolíne a Pensylvánii, informovala televízia CNN.

13:30 V meste Atlanta v štáte Georgia počítajú odovzdané hlasovacie lístky.

12:48 Hoci americké voľby pre pokračujúce sčítanie hlasov v niekoľkých kľúčových štátoch stále nemajú víťaza, už teraz je jasné, že výsledky predvolebných prieskumov boli rovnako ako pred štyrmi rokmi zavádzajúce, pretože podcenili šance Donalda Trumpa. Zdá sa, že ich autori sa nedokázali z chýb v metodike poučiť, a urobili ich znova. Mnohí si preto kladú otázku, či agentúry pre výskum verejnej mienky vôbec dokážu získať späť stratenú dôveryhodnosť, napísal denník The New York Times.

12:20 Republikáni naďalej dúfajú v zisk v Pensylvánii, Georgii a Arizone. Výsledky zatiaľ nie sú známe ani na Aljaške, v Nevade a v Severnej Karolíne. Zástupca demokratov vedie o menej ako jeden percentuálny bod v Nevade. Trump momentálne tesne vedie v Georgii, pričom v Severnej Karolíne je jeho náskok o niečo vyšší. V Pensylvánii sa v noci na štvrtok jeho náskok o niečo zúžil, informuje CNN.

Podľa agentúry AP má Biden po víťazstve v Michigane, Wisconsine a Arizone už 264 voliteľských hlasov; na celkové víťazstvo vo voľbách je ich potrebných 270.

Televízia CNN však informuje, že sčítavanie hlasov v Arizone ešte nie je ukončené. Spočítaných je zatiaľ zhruba 86 percent hlasov, Bidenov náskok sa znížil na zhruba 86.300 hlasov, čo sú necelé tri percentá. Podľa televízie má Biden 253 voliteľských hlasov, zatiaľ čo úradujúci republikánsky prezident Donald Trump získal 213 voliteľov.

12:15 Spojené štáty americké stále nepoznajú svojho nového prezidenta. Sčítavanie odovzdaných hlasov v amerických prezidentských voľbách pokračuje v niektorých kľúčových štátoch. Hoci v noci na štvrtok nedošlo k výrazným zmenám, situácia sa zatiaľ vyvíja v prospech demokratického kandidáta Joea Bidena, ktorý zvíťazil v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin.

11:45 Desiatky Trumpových rozhnevaných podporovateľov sa zhromaždili pred centrami v Detroite a Phoenixe, kde pokračujú v počítaní hlasov, zatiaľ čo tisícky účastníkov protitrumpovských demonštrácií naprieč Spojenými štátmi žiadajú, aby úrady spočítali všetky odovzdané hlasy. "Zastavte počítanie!," skandovali Trumpovi podporovatelia v Detroite. "Zastavte krádež!," znelo zase z Phoenixu.

11:30 Sčítavanie hlasov stále pokračuje v niektorých kľúčových štátoch. Hoci v noci na štvrtok nedošlo k výrazným zmenám, situácia sa zatiaľ vyvíja v prospech Bidena, ktorý zvíťazil v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin. Republikáni naďalej dúfajú v zisk v Pensylvánii, Georgii a Arizone. Výsledky zatiaľ nie sú známe ani na Aljaške, v Nevade a v Severnej Karolíne.

11:25 Hoci vo voľbách do Snemovne reprezentantov, ktoré sa uskutočnili súčasne s prezidentskými voľbami, podľa CNN naďalej vedú demokrati, celkový výsledok môže byť pre stranu sklamaním, keďže sa jej väčšina môže zoslabiť. Podľa predbežných výsledkov demokrati voči republikánom zatiaľ vedú o 11 kresiel. Súboj o Senát, kde mali doposiaľ väčšinu republikáni, je zatiaľ vyrovnaný.

11:05 Polícia v meste Portland v americkom štáte Oregon zatkla po demonštráciách v stredu neskoro večer výtržníkov a zhabala petardy, kladivá a pušku. Guvernérka Oregonu Kate Brownová povolala aj štátnu Národnú gardu, aby zasiahla proti "rozsiahlemu násiliu", ktoré nasledovalo po hlasovaní v amerických prezidentských voľbách.

10:55 Obyvatelia amerického okresu Vigo v západnej časti štátu Indiana sa môžu pochváliť nevšednosťou súvisiacou s tamojšími prezidentskými voľbami. Od roku 1888 sa kandidát, ktorý získal v okrese Vigo najviac hlasov, stal prezidentom USA. Výnimkou boli akurát dve hlasovania - v roku 1908, keď vyhral Theodore Roosevelt, a roku 1952 - vtedy triumfoval Dwight D. Eisenhower.

Občania tohto okresu sa nepomýlili od volieb v roku 1956. V súvislosti s aktuálnymi voľbami, v ktorých proti sebe stoja Donald Trump a Joe Biden, web The Guardian upozornil, že ľudia vo Vigu sa tento rok tesne priklonili na stranu republikána Trumpa.

Index S&P 500 uzavrel najvyššie za päť mesiacov, technologický Nasdaq dosiahol najväčší denný prírastok za pol roka.

9:50 Akciový trh v USA v stredu výrazne posilnil. K rastu prispeli najviac technologické firmy a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Index S&P 500 uzavrel najvyššie za päť mesiacov, technologický Nasdaq dosiahol najväčší denný prírastok za pol roka.

Prezidentské voľby v USA zatiaľ nemajú jednoznačného víťaza, investori však privítali, že politická moc v krajine zostáva rovnomerne rozdelená medzi demokratov a republikánov. Index S&P 500 posilnil o 2,2 % na 3 443,44 bodu, Dow Jones o 1,3 % na 27 847,66 bodu a Nasdaq o 3,9 % na 11 590,78 bodu.

9:40 Zatiaľ čo Američania netrpezlivo čakajú na výsledky volieb, niektorí z nich vyšli do ulíc , aby požadovali spravodlivé spočítanie všetkých hlasov. Meno nového prezidenta ale zrejme nebudeme vedieť ešte niekoľko dní. V Severnej Karolíne majú výsledky oznámiť až o týždeň. Podľa priebežných výsledkov vedie demokrat Joe Biden, z potrebných 270 hlasov voliteľov má zatiaľ 264. Súčasný šéf Bieleho domu ich má zatiaľ 214. Na niektoré štáty už jeho tím právne zaútočil pre sčítanie hlasov.

8:50 Federálny odvolací súd v Spojených štátoch povolil predpis Trumpovej administratívy odopierajúci zelené karty pre prisťahovalcov, ktorí vďaka nej využívajú mnohé výhody, ako sú napríklad potravinové poukážky. Mal by platiť minimálne dovtedy, kým na spomenutom súde nezaznie konečný verdikt.

7:58 Zatiaľ čo Američania netrpezlivo vyčkávajú na výsledky jedných z najnapínavejších volieb, niektorí z nich vyšli do ulíc. Priaznivci demokratov požadovali prevažne kompletné sčítanie všetkých zostávajúcich hlasov, podporovatelia Trumpa sa zase podľa denníka The Guardian zhromaždili na niektorých miestach v Nevade, Arizone a v Michigane, a protestovali proti údajným volebným podvodom.

6:50 V USA pribudlo 99 660 nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku súčasnej pandémie.

6:45 Európska únia vyčkáva na výsledky volieb. Od jej predstaviteľov zatiaľ prichádzajú zdržanlivé reakcie. Niektorí europoslanci už ale kritizovali, že sa Donald Trump vyhlásil za víťaza volieb. Podobný postoj zaujali aj viacerí nemeckí politici.

6:40 Biden získal najviac hlasov v dejinách amerických prezidentských volieb.

6:20 Biden v stredu prisľúbil, že krajina sa opätovne pripojí k parížskej klimatickej dohode hneď v prvý deň jeho mandátu v Bielom dome.

6:15 Vyhráme to a pokiaľ ide o mňa, už sme aj vyhrali, uviedol Donald Trump, ktorý sa predčasne vyhlásil za víťaza prezidentských volieb a pripravuje "veľkú oslavu". Najvyšší súd chce požiadať o vyjadrenie k voľbám, hoci definitívny výsledok ešte nepoznáme. Jeho slová znepokojili aj viacerých republikánov a konzervatívcov.

6:10 Volebný tím Trumpa napadol proces sčítania hlasov v štáte Georgia. Ide už o štvrtý štát, ktorý sa stal v tejto súvislosti terčom Trumpových právnych krokov. Šéf Bieleho domu žalobou požaduje ukončenie sčítavania hlasov, pretože republikánski pozorovatelia údajne nemajú prístup k danému procesu a požadujú sprehľadnenie situácie.

6:05 Oznámené výsledky v americkom štáte Severná Karolína sa podľa stredajšieho vyhlásenia tamojších úradov nezmenia viac než týždeň. Štát je nerozhodnutý vo voľbe novej hlavy štátu, ako aj v prípade senátneho kresla.
Severná Karolína disponuje 15 voliteľskými hlasmi.

6:00 Trump sa v noci na štvrtok vyhlásil za víťaza volieb v štáte Michigan napriek tomu, že podľa odhadov amerických médií tam v skutočnosti zvíťazil jeho demokratický vyzývateľ Joe Biden.

5:55 Voľby v USA sme sledovali veľmi podrobne, pozrite si včerajší súhrn.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá