Kováčik je vo väzbe. Ešte pred mesiacom vraj jeho stíhanie stopli

Kováčik je vo väzbe. Ešte pred mesiacom vraj jeho stíhanie stopli
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný aj pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, pred mesiacom iný okresný policajt od rovnakého obvinenia nepriamo ušetril. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu na svojej internetovej stránke. Vyšetrovateľ zastavil stíhanie Kováčika v kauze Bašternákovej vratky DPH.

„Išlo o možné zneužitie právomoci verejného činiteľa a okresný policajný vyšetrovateľ stíhanie začal tento rok v marci. Preveroval, či dozorový prokurátor pri prvom zastavení Bašternákovej kauzy neporušil svoju právomoc,“ vysvetľuje nadácia.

Prípad Bašternákovej vratky pri prvom preverovaní dozoroval práve Dušan Kováčik. Bolo to v roku 2014 a Národná kriminálna agentúra aj špeciálny prokurátor prípad stopli. Keď vratku začala NAKA po tlaku médií aj verejnosti vyšetrovať druhýkrát v roku 2016 a už pod taktovkou iného prokurátora, skončil prípad odsúdením Bašternáka na päťročné väzenie za daňové úniky.

Ako poukazuje Zastavme korupciu, bratislavský okresný vyšetrovateľ si ale napriek tomu myslí, že dozorový prokurátor prvýkrát neporušil zákon a že „je nepochybné, že tento skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci“. Podľa nadácie vyšetrovateľ Dušana Kováčika pravdepodobne ani nevypočul, pretože žiadnu jeho výpoveď vo svojom rozhodnutí nespomína.

Špeciálneho prokurátora Kováčika zadržala NAKA 22. októbra. Neskôr polícia oznámila, že zadržaný čelí obvineniam z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Počas akcie NAKA zadržala aj policajného funkcionára Norberta Pakšiho.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá