Cyklisti na Giro d'Italia možno nedorazia do plánovaného cieľa

Cyklisti na Giro d
Zdroj foto: SITA/AP
Giro d'Italia by nemuselo doraziť až do plánovaného cieľa v Miláne. Po úvodnom voľnom dni, keď sa objavili prvé prípady koronavírusu v pretekárskej bubline a odstúpili celé dva tímy, vyjadrili viacerí cyklisti znepokojenie nad nedostatočnými zdravotníckymi a bezpečnostnými opatreniami.

Poslali list vedeniu

Americká stajňa Education First dokonca vo štvrtok poslala list vedeniu Medzinárodnej cyklistickej únie a vyzvala na predčasné ukončenie slávnej Grand Tour po nedeľňajšej 15. etape. Organizátori i prezident UCI David Lappartient však ich obavy odmietli a tvrdia, že celkového víťaza 103. ročníka vyhlásia až v metropole Lombardska.

Ešte pred výsledkami pondelkového plošného testovania hlásili pozitívny výsledok líder Mitcheltonu-Scott Simon Yates. Po ňom sa nakazili aj ďalší štyria členovia a austrálsky tím odstúpil z pretekov. Pre rovnaký krok sa len pár minút pred štartom utorkovej 10. etapy rozhodla aj stajňa Jumbo-Visma, pozitívny bol Holanďan Steven Kruijswijk. Sunweb musel poslať do izolácie Austrálčana Michaela Matthewsa. Po jednom nakazenom mali aj realizačné tímy Ineosu a AG2R. Následne sa viacerí cyklisti vyjadrili, že v Taliansku sa nedodržiava zdravotný protokol. Ľudia v takzvanej "bubline" sa napríklad v hoteloch a pri stravovaní stretávali s osobami mimo nej či dokonca bežnými hosťami ubytovacích zariadení.

Tím EF vo svojom liste UCI, v ktorom vyzval na ukončenie pretekov po nedeľňajšej 15. etape, pričom by sa po nej uzavreli poradia a vyhlásili by víťazov, napísal, že "bublina je jednoznačne kompromitovaná". Podľa predstaviteľov tímu treba očakávať, že z doteraz pozitívnych prípadov vzídu ďalší chorí a že by bolo lepšie pre Giro a UCI World Tour, keby sa na to prišlo "systematicky a nie, keď sa budú chaoticky odhlasovať ďalšie tímy".

Uskutočnili ďalšie testy

Podľa portálu cyclingnews.com poslal tím EF list organizátorom Gira zo spoločnosti RCS Sport, predstaviteľom UCI, ostatným tímom i ďalším zainteresovaným stranám. Medzinárodná cyklistická únia však zamietla túto žiadosť. "Teraz stojíme pred výzvou dokončiť sezónu a to môžeme dosiahnuť len pokračovaní v duchu spolupráce a jednoty v profesionálnej cyklistike," napísal vo štvrtok prezident UCI Lappartient. Únia však neskôr uviedla, že okrem plošného testovania počas druhého voľného dňa sa už vo štvrtok a piatok uskutočnili aj ďalšie testy. "Na našu žiadosť a žiadosť tímov súhlasili organizátori s posilnením opatrení zavedením antigénových testov vo štvrtok a piatok. Počas druhého voľného dňa vykonajú PCR testy."

Vedeniu EF to však nestačí, jeho šéf Jonathan Vaughters tvrdí, že organizátori neberú obavy cyklistov vážne a preto vyhlásil, že pokiaľ sa medzi jeho cyklistami či zamestnancami vyskytne pozitívny prípad, okamžite opustia preteky. "Odpoveď v skutočnosti nerieši náš návrh a neberie na vedomie predčasné ukončenie pretekov. Akoby naše obavy nebrali veľmi vážne. Náš list neznamená, že chceme jednostranne odstúpiť, ale že vyzývame, aby možno RCS a všetky ostatné tímy prišli s alternatívnym dátumom ukončenia pretekov, aby sa mohli skončiť organizovane a čestným spôsobom," povedal pre cyclingnews.com Vaughters.

Vo štvrtok ráno sa navyše objavila informácia, že 17 policajných motorkárov, ktorí sa starajú o bezpečnosť, malo pozitívne testy. Podľa organizátorov však išlo o policajtov pracujúcich pri sprievodnom podujatí Giro-E. Viacerí jazdci to však považovali za výhovorku. Belgičan Thomas De Gendt povedal pre televíziu Sporza, že sa v súčasnej situácii necíti bezpečne a nedokáže poriadne myslieť na športový výkon. "Situácia smeruje nesprávnym smerom a vyzerá to tak, že organizátori niečo zatajujú. Že sprevádzali len Giro-E, áno, áno, áno, to je ich vysvetlenie. S chalanmi sme 20 minút diskutovali, či máme odštartovať," povedal ešte pred štvrtkovou 12. etapou. Giro pokračovalo v piatok 13. etapou medzi mestami Cervia a Monselice.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá