Prvá pomoc+. Predstavili veľký plán kompenzačných opatrení

Dvesto miliónov mesačne. To je suma, ktorú chce prostredníctvom veľkého plánu pomoci poskytnúť štát v rámci kompenzácie za aktuálne protiepidemické obmedzenia. Tie ťažko zasiahnu desaťtisíce ľudí. Takzvanú Prvú pomoc+ predstavil premiér Igor Matovič a niekoľkí jeho ministri. Súčasťou pomoci je napríklad aj covidový príplatok.

V prvej vlne niesol štát približne 60-percentné bremeno, zamestnávatelia 20-% a ľudia takisto 20-%. V druhej vlne bude štát zaťažený viac.

Pomoc zvyšujú o polovicu

Pomocná ruka sektorom postihnutým pandémiou bude mesačne vo výške 200 miliónov eur, oznámil Matovič. "Oproti tomu, čo sme tu mali na jar, zvyšujeme pomoc o 50 percent," vysvetlil premiér. Covid príplatok podľa Matoviča zabezpečí, aby všetci zamestnanci, ktorí ochorejú v práci pri starostlivosti o chorých alebo v laboratóriu, mali preplácanú PN približne vo výške plnej čistej mzdy. 

Štátna pomoc pre cestovný ruch by podľa ministra dopravy Andreja Doležala mala byť v objeme 100 miliónov eur. Požiadať o ňu podľa neho môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 %. Podľa poklesu tržieb následne žiadateľ dostane od 4 % do 10 % tržieb roku 2019.

Limit pri kurzarbeite je 1100 eur

Ako uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, v druhej vlne sa rozhodli, že väčšie bremeno musí niesť štát. Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent z celkovej ceny práce, teda hrubej mzdy vrátane odvodov zamestnávateľa. "Preplácame zamestnávateľom aj časť odvodov za zamestnávateľa, aby mohol udržať každé pracovné miesto," povedal.

Pri tzv. kurzarbeite vláda zvýši limit mesačného čerpania na jedného zamestnanca na 1100 eur zo súčasných 880 eur. "Osemdesiat percent maximálneho príspevku bude počítaných z celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy," povedal Krajniak.

Živnostníkom dajú od 270 do 810 eur

Zvýši sa aj štátna pomoc pre firmy a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) pri poklese ich tržieb. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % sa pomoc štátu zvýši zo 180 eur na 270 eur, pri poklese viac ako 40 % z 300 eur na 450 eur, pri poklese tržieb viac ako 60 % zo 420 eur na 630 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 810 eur namiesto pôvodných 540 eur. "Všetko sme vynásobili koeficientom 1,5," povedal minister práce.

Ako príklad Krajniak uviedol maloobchodnú sieť so 100 zamestnancami, ktorá nie je v prevádzke pre prekážky v práci. V tomto prípade sa podľa neho mesačná pomoc od štátu zvýši z 88-tisíc eur na 110-tisíc eur. Ak by firme klesli tržby o 80 percent, tak sa štátna pomoc zvýši z 54-tisíc eur na 81-tisíc eur. V rovnakej miere sa zvýši aj pomoc pre SZČO, teda pri poklese tržieb o 80 percent z 540 eur na 810 eur mesačne. Ak SZČO neplatila sociálne odvody alebo ide o jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným, tak sa štátna pomoc zvýši z 210 eur na 315 eur mesačne.

Prvé peniaze do novembrových výplat?

"Túto pomoc budú môcť ľudia žiadať za obdobie od 1. októbra," povedal Krajniak. Žiadosti o zvýšenú štátnu pomoc budú môcť podnikatelia a firmy podávať od 1. novembra tohto roka. Tí, ktorí už pomoc od štátu dostávali, podľa Krajniaka len podpíšu dodatok k uzatvorenej dohode. "Obdobie, od ktorého budeme posudzovať, či niekto má zamestnanca alebo má živnostenský list, meníme v tejto schéme na 2. septembra," upozornil. 

Aj tí, ktorí počas leta prijali do práce nových ľudí alebo si založili živnosť, tak budú môcť čerpať zvýšené príspevky od štátu. Ocenil to, že zvýšenú pomoc Európska komisia Slovensku schválila za dva dni. "Nerobili sme nič iné od nedele večera, len sme na tomto pracovali," dodal Krajniak. Ak podľa neho všetko pôjde bez problémov, tak do novembrového výplatného termínu by už mohli firmy a podnikatelia dostať vyššie príspevky na udržanie zamestnanosti.

Pre cestovný ruch vyčlenili 100 miliónov

Štátna pomoc pre cestovný ruch by mala byť v objeme 100 miliónov eur, uviedol minister dopravy Andrej Doležal. Požiadať o ňu podľa neho môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 %. Podľa poklesu tržieb následne žiadateľ dostane od 4 do 10 % tržieb roku 2019. O pomoc bude možné žiadať spätne.

Cestovný ruch je podľa Doležala možno najviac zasiahnuté odvetvie koronakrízou. Pomoc by mala smerovať najmä hotelom, reštauráciám, akvaparkom, lanovkám, vlekom či cestovným sprievodcom. "Každý z týchto segmentov bude v rámci schémy štátnej pomoci mať svoju vlastnú zverejnenú výzvu a každá výzva bude mať svoje špecifiká," priblížil.


Žiadať o túto pomoc môžu tí, ktorí mali pokles tržieb o viac ako 40 % v porovnaní s minulým rokom. Doležal ako príklad uviedol, že reštaurácia, ktorá bola zavretá v apríli tohto roku a mala 100-percentný prepad tržieb oproti aprílu 2019, bude mať nárok na kompenzáciu vo výške 10 % tržieb v mesiaci apríl 2019. "Ak tržby klesli o 60 %, dostane 6 % tržieb roku 2019," vyčíslil minister dopravy. O pomoc bude možné žiadať aj spätne, pričom ide o obdobie od 1. apríla 2020.

Vyberú si jednu z výziev

Postup je podľa Doležala taký, že žiadateľ si vyberie výzvu, ktorá sa ho týka a vyplní príslušný formulár na stránke ministerstva dopravy. "Chceme to spraviť elektronicky, chceme znížiť administráciu, respektíve byrokraciu a, samozrejme, dáta, ktoré máme k dispozícii v rámci štátnej správy, od žiadateľov nebudeme pýtať. Následne žiadosť posúdime a vyplatíme," priblížil. 

Matovič poznamenal, že hľadali formu, ako peniaze použiť najmä na pomoc tým, ktorí mali najväčšie škody. "V prvom rade nám išlo o adresnosť," zdôraznil predseda vlády. V prípade, ak by sa išlo cestou rekreačných poukazov, je podľa neho možné, že by sa dostali tam, kde bolo vcelku plno a prepad tržieb nebol taký výrazný.

Pamätali aj na ľudí v kultúre

V rámci opatrení Prvá pomoc+ sa pamätá aj na pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle, ktorí na jar doplácali na súbeh zamestnaneckého pomeru a aktivít samostatne zárobkovo činnej osoby. Po rokovaní vlády to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Podľa výšky poklesu tržieb je nastavená finančná pomoc, oproti prvej vlne sa znásobila koeficientom 1,5 percenta. Pri poklese tržieb od 20 percent dostanú podnikatelia namiesto 180 eur z jari 270 eur na zamestnanca. Pri poklese tržieb od 40 percent sa pomoc zvyšuje z 300 eur na 450 eur, pri poklese od 60 percent z pôvodných 420 eur na 630 eur, a pri poklese tržieb od 80 percent a viac bude pomoc vo výške 810 eur na zamestnanca, namiesto 540 eur.


"Takže ten, ktorý je v súbehu zamestnaneckého pomeru a podnikania a prišiel o minimálne 80 percent tržieb, má nastavenú pomoc na 810 eur. Z tejto sumy sa odráta suma čistého zárobku zo zamestnaneckého pomeru. Teda, ak niekto zarobil v rámci zamestnania v čistom 200 eur, má nárok na príspevok vo výške 610 eur,“ priblížila ministerka.


Ako dodala, súbeh zamestnaneckého pomeru a slobodného podnikania sa týka podľa zdrojov ministerstva kultúry približne 14.000 ľudí pracujúcich v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu. "Na pomoc tejto skupine sa využila aj mimoriadna schéma Fondu na podporu umenia," pripomenula ministerka, pričom zdôraznila, že na ďalšie adresné cielenie finančnej pomoci má slúžiť aj register, do ktorého sa môžu do 19. októbra prihlásiť pracujúci v kultúrnom priemysle.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá