Bratislavského starostu prepustili, budú ho stíhať na slobode

Aktualizované:
Sudca pre prípravné konanie na Okresnom súde Bratislava III prepustil v nedeľu zadržaného a obvineného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého na slobodu. Starosta bude teda stíhaný na slobode. Voči rozhodnutiu súdu podal sťažnosť prokurátor. Rozhodnutie tak nie je právoplatné. Zaoberať sa ním bude v najbližších dňoch Krajský súd v Bratislave. Potvrdil to po prepustení samotný starosta i jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.

Kusý: Stavby nekorešpondujú s prostredím

"Odôvodnila som všetky uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré boli doručené klientovi vo štvrtok (1. 10.). V žiadnom prípade tieto skutky, ktoré sú mu kladené za vinu, nie sú trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa," uviedla Mišíková s tým, že súd si osvojil celé stanovisko obhajoby tak, ako mu bolo prednesené.

"Mojím konaním nebolo cielene niekoho poškodiť. Ak som presvedčený, že sú dôvody na to, aby som stavbu zamietol, tak ju zamietnem," povedal po prepustení z väzby Kusý. Zdôraznil, že vo veciach, v ktorých je obvinený, konal v súlade so zákonom a je presvedčený, že predmetné stavby by nemali stáť v takej podobe, ako sú navrhnuté. "Zaťažia dopravu a nekorešpondujú s prostredím," dodal starosta.

Bratislavská krajská kriminálna polícia vo štvrtok 1. 10. zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Policajný vyšetrovateľ následne obvinil zadržaného starostu z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Tri developerské projekty

Obvinenie sa má podľa hovorcu bratislavského Nového Mesta Mareka Tettingera týkať troch developerských projektov. V prvom prípade ide podľa neho o polyfunkčný komplex medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou. Ďalšie dva projekty sa majú podľa neho týkať Jaskovho radu a Vlárskej ulice. Podľa miestneho úradu nie sú v súlade s územným plánom hlavného mesta. Tettinger zároveň skonštatoval, že na novomestskom miestnom úrade nie sú si vedomí žiadneho porušenia legislatívy, ktorého by sa mohol starosta dopustiť.

Spôsob zadržania, ale aj samotné zadržanie Rudolfa Kusého považuje jeho právna zástupkyňa Mišíková za nedôvodné, teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti. "Nebol riadne predvolaný. Nechápem, prečo k takémuto zadržaniu a k takejto teatrálnej situácii došlo. Vždy, keď bol predvolaný, tak sa na úkon v trestnom konaní dostavil," podotkla s tým, že nevidí ani dôvod na vzatie obvineného starostu do väzby.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá