Prokuratúry sa dohodli, smrť Chovanca chcú objasňovať spoločne

Prokuratúry sa dohodli, smrť Chovanca chcú objasňovať spoločne
Zdroj foto: SITA/AP
Zástupcovia slovenskej i belgickej prokuratúry sa dohodli na spolupráci pri objasňovaní úmrtia občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku. A to "formou vykonania vyšetrovacích úkonov, ktoré sa budú uskutočňovať na území SR prostredníctvom európskeho vyšetrovacieho príkazu na základe žiadostí belgických justičných orgánov", informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Oboznámil ich o postupe

Priblížila, že na spoločnom stretnutí 28. septembra zastupovala Generálnu prokuratúru prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková, belgické justičné orgány zas generálny prokurátor v Mons Ignacio de la Serna. Rokovať mali podľa slov hovorkyne o možnostiach spolupráce a právnej pomoci pri zadovažovaní ďalších dôkazov v záujme objektívneho objasnenia príčiny úmrtia občana SR v Belgicku, ako aj objasnenia okolností predchádzajúcich incidentu.

Slovenských partnerov mal de la Serna tiež oboznámiť so stavom vyšetrovania na území Belgicka a s ďalšími procesnými postupmi. Prokuratúra avizovala, že justičné orgány oboch štátov budú ďalej komunikovať a svoje postupy koordinovať prostredníctvom Eurojustu. "Ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné v tomto štádiu poskytnúť," dodala hovorkyňa.

16 minút

Slovák Jozef Chovanec zomrel v Belgicku vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca počas 16 minút.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá