Ťažký a krvavý konflikt je späť, v Azerbajdžane platí stanné právo

Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa vyostril. Do bojov, v ktorých prišli o život už desiatky ľudí, nasadili obe strany aj ťažké delostrelectvo. Krajiny mobilizovali zálohy a vzájomne sa obvinili z toho, že používajú žoldnierov ktorí pôsobili v Sýrii. Európska únia, Severoatlantická aliancia aj regionálne veľmoci Rusko a Turecko vyzvali na ukončenie násilia. Ankara ale prisľúbila Baku bezpodmienečnú podporu.

V niektorých oblastiach Azerbajdžanu platí stanné právo. Informuje o tom naše ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke. Počas zavedenia stanného práva sa zjednodušuje a zrýchľuje proces trestného konania a uložené tresty bývajú prísnejšie. Zároveň od 28. septembra platí na neurčito prísny zákaz vychádzania v čase od 21:00 do 06:00. Stanné právo je zavedené v mestách Baku, Sumgayit, Gendža, Jevlach, Mingačevir, Naftalan a okresoch Apšeron, Jabrajil, Fizuli, Bejlagan, Agdam, Terter, Gojgol, Daškesan, Gadabaj, Tovuz, Šamkir a Gazach.

Šéf rezortu zahraničia Ivan Korčok vyjadril za Slovensko veľké znepokojenie s obnovením bojov v oblasti. „Pripájame sa preto k výzvam Medzinárodného spoločenstva na bezodkladné zastavenie bojových akcií, zníženia napätia a nastolenie prímeria. Strany konfliktu aj týmto naliehavo vyzývam k bezpodmienečnému návratu k rokovaciemu stolu s cieľom hladenia mierového riešenia pod záštitou spolupredsedov Minskej skupiny OBSE,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Najnovšie boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach vypukli v nedeľu 27. septembra ráno, pričom sa z nich obe strany obviňujú navzájom. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Smrteľné boje v oblasti vypukli naposledy v lete 2016.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá