Čo bude s Kyselicom? Koalícia sa na jeho pôsobení nezhodne

Čo bude s Kyselicom? Koalícia sa na jeho pôsobení nezhodne
Zdroj foto: SITA/Úrad vlády SR
Koaliční poslanci národnej rady sa nezhodujú v názore, či by mal Lukáš Kyselica po odchode z funkcie štátneho tajomníka rezortu vnútra pokračovať ako poslanec parlamentu.

Niektorí v tom vidia problém

Miroslav Kollár zo strany Za ľudí povedal, že to považuje za problém. Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského je na osobnom rozhodnutí Kyselicu, či si poslanecký mandát prevezme. K tejto téme by mal pravdepodobne budúci týždeň zasadať aj poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

„Vidím v tom problém, pretože pokiaľ aktívny agent tajnej služby s akoukoľvek motiváciou a v rozpore so zákonom pôsobil v štruktúrach politickej strany, kandidoval za ňu a získal mandát verejného funkcionára, je to za čiarou v demokratickej krajine,“ ozrejmil Kollár. Kyselicu vnímal ako čestného človeka, ktorý možno svoje konanie nemyslel zle. „Pokiaľ však akceptujeme, že je v poriadku, aby sa príslušníci tajnej služby angažovali v politických stranách, tak posúvame tú čiaru tak ďaleko, že sa budeme časom pýtať, či sme ešte naďalej štandardnou demokratickou krajinou,“ myslí si koaličný poslanec.

Pčolinský zdôraznil, že Kyselica získal vo februárových parlamentných voľbách vyše 119-tisíc hlasov, čo považuje za dostatočný a silný mandát na to, aby bol poslancom NR SR. „Je to však na ňom, ako sa ďalej rozhodne,“uviedol.

Čaká sa na OĽANO

Na fakt, že Kyselica získal vo voľbách mandát legitímnym spôsobom, poukázala aj šéfka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Anna Zemanová. Aj podľa nej je však na samotnom Kyselicovi a hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ako to vyhodnotia a či Kyselica ostane členom klubu alebo bude pôsobiť ako nezaradený poslanec.

„Nepoznám detaily, aké úlohy mal a či vôbec mal nejaké špeciálne úlohy v rámci vojenského spravodajstva. Ak áno, tak by to bol vážny problém, keďže by išlo o vážne narušenie demokracie a vojenského spravodajstva. To už však musí vyhodnotiť nové vedenie VS, prípadne minister obrany,“ konštatovala Zemanová. Ak by sa podľa jej slov tieto podozrenia potvrdili, je to ďaleko závažnejšia vec, keďže vláda Petra Pellegriniho by sa tým dopustila zneužitia spravodajských služieb.

Poslankyňa hnutia OĽANO a predsedníčka mandátového a imunitného výboru NR SR Anna Andrejuvová zasa považuje krok, ktorý Kyselica spravil, za správny. Otázka vzdania sa poslaneckého mandátu je aj podľa nej na jeho osobnom rozhodnutí. „Tým, že šlo o utajované skutočnosti, tak je ťažké sa vyjadriť, či by si mal uplatniť poslanecký mandát. On si musí vnútorne vyhodnotiť, čo sa stalo,“ povedala. Zároveň potvrdila, že k tejto téme bude, pravdepodobne, budúci týždeň zasadať poslanecký klub OĽANO. S Kyselicom sa chce osobne stretnúť aj predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. „Oceňujem, že odstúpil z pozície štátneho tajomníka. Určite sa s ním chcem v najbližšom období stretnúť a porozprávať o jeho ďalšom pôsobení,“ doplnil.

Predseda vlády Igor Matovič v utorok 28. júla verejnosť informoval, že Lukáš Kyselica končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Podľa informácií Denníka N mal totiž vo februárových parlamentných voľbách kandidovať za hnutie OĽANO ako tajný príslušník vojenského spravodajstva. Jeho rozhodnutie o vzdaní sa funkcie ocenila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá