Zverejnili, kto je podozrivý z vraždy švédskeho premiéra Palmeho

10.6.2020 10:12

Švédska prokuratúra po desaťročiach ukončila vyšetrovanie najzáhadnejšieho zločinu v dejinách krajiny. Na tlačovej konferencii uviedla, že z dosiaľ neobjasnenej vraždy premiéra Olofa Palmeho, ku ktorej došlo v roku 1986, je podozrivý muž menom Stig Engström, ktorý je však už po smrti.

Prípad spred 34 rokov

Prokurátor Krister Petersson povedal, že prípad spred 34 rokov bude uzavretý, keďže hlavný podozrivý zomrel v roku 2000. "Keďže je mŕtvy, nemôžem ho obviniť a preto sme sa rozhodli vyšetrovanie uzavrieť," konštatoval Petersson. Engström pracoval v poisťovni Skandia neďaleko miesta činu a bol aj jedným z prvých osôb prítomných na mieste vraždy, pričom ho spočiatku dokonca považovali za možného páchateľa.

Popis páchateľa na úteku, ktorý zodpovedal Engströmovi, totiž poskytli viacerí očití svedkovia, iní však uviedli, že na mieste činu vôbec nebol. Samotný podozrivý tvrdil, že na mieste vraždy bol od začiatku, hovoril s políciu a dokonca sa pokúsil Palmeho oživiť.

Jeden z najrešpektovanejších politikov

Engström následne v médiách kritizoval postup polície a tvrdil, že svedkovia, ktorí ho označili za možného páchateľa, ho videli práve v okamihu, keď bežal za policajtmi. Polícia ho však nakoniec označila za nespoľahlivého svedka, keďže svoju verziu udalostí niekoľkokrát zmenil, a vylúčila ho zo zoznamu podozrivých.

Sociálny demokrat Olof Palme bol premiérom dovedna 11 rokov (1969 - 76 a 1982 - 86). V tom čase patril k najznámejším a najrešpektovanejším európskym politikom. Zomrel 28. februára 1986 v centre Štokholmu, keď sa so svojou manželkou Lisbet, svojím synom Martenom a jeho priateľkou vracali z kina. V neskorých večerných hodinách ho na ulici strelil do chrbta neznámy muž, ktorý z miesta činu ušiel.

Na základe svedectva Palmeho manželky bol za tento čin v roku 1989 na doživotie odsúdený kriminálnik Christer Pettersson. Krátko nato ho však odvolací súd pre nedostatok dôkazov prepustil. Pettersson zomrel v roku 2004 po tom, čo sa údajne spadol a utrpel krvácanie do mozgu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok