Ďalšie veľké uvoľnenie. Týka sa hraníc, rúšok, škôl i podnikov

TA3 TASR SITA
9.6.2020 10:34

Niekoľko dôležitých noviniek oznámili premiér Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas, minister školstva Branislav Gröhling a profesorka Zuzana Krištúfková, ktorí vystúpili na tlačovej konferencii po zasadnutí odborníkov na epidemiológiu.

Obnovia aj dopravu vrátane leteckej

Režim voľných hraníc sa rozhodli rozšíriť o ďalších 16 krajín, ktoré identifikovali ako bezpečné. Ide o Nórsko, Fínsko, Island, Bulharsko, Grécko, Nemecko, Dánsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Slovinsko Cyprus, Maltu a pobaltské krajiny. Spolu s Českom, Rakúskom a Maďarskom budeme mať "voľný režim" spolu s 19 krajinami. Do týchto krajín sa obnoví aj doprava vrátane leteckej. Na väčšine letísk sú však vyžadované negatívne testy na Covid-19.

Od stredy sa ruší povinná štátna karanténa aj inteligentná karanténa, prechádza sa na dobrovoľný režim v prípade, že občania prichádzajú z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium epidemiológov definovalo ako bezpečné.

Od stredy 10. júna sa otvoria centrá voľného času a základné umelecké školy. Od pondelka budúceho týždňa sa rušia obmedzenia počtu žiakov na prvom stupni ZŠ. O týždeň neskôr, teda v posledný týždeň školského roka, budú môcť ísť do školy aj ostatní žiaci z druhého stupňa ZŠ a zo stredných škôl. Návrat do škôl bude dobrovoľný.

Na pracoviskách aj bez rúšok

Matovič oznámil aj zmenu týkajúcu sa rúšok. Rúška vo vonkajších priestoroch už nebudú povinné, ale len odporúčané v styku s cudzími ľuďmi. 

Vo vnútri síce zostávajú povinné, ale na pracoviskách, v prípade, ak zamestnanci budú od seba vzdialení vyše dvoch metrov, budú len odporúčané. V obchodoch a MHD zostávajú rúška povinné, zdôraznil hygienik Mikas.

Nebudú si musieť vyberať obmedzenia

Od stredy 10. júna sa menia pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi maximálnym limitom jedného zákazníka na 10 m2 či minimálnym rozostupom dvoch metrov medzi zákazníkmi, bude to len odporúčané. Od rovnakého termínu budú môcť byť otvorené tiež detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

„Čo sa týka prevádzok, de facto sa povoľuje otvoriť aj tie ostatné dva druhy prevádzok, ktoré ešte boli zatvorené. Sú to trošku kontrastné prevádzky, ide o detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby,“ uviedol premiér.


Ako však dodal hlavný hygienik Ján Mikas, v prípade detských kútikov platí, že ich bude potrebné dezinfikovať a rodičom radšej odporúča zvážiť pobyt dieťaťa v takejto prevádzke aj napriek tomu, že to bude povolené.


Mikas si tiež myslí, že v prípade prevádzok dochádza k najväčšiemu uvoľňovaniu. „Tie čísla – 10 m2, dva metre odstupy, dvojmetrová vzdialenosť stolov – zostávajú ako odporúčané. Vychádzame v ústrety prevádzkovateľom týchto zariadení, aby nejakým spôsobom aj naštartovali svoje podnikanie,“ vysvetlil Mikas. Ako však dodal, všetky zmeny boli schválené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie, ktorá je na Slovensku stále priaznivá. „Vďaka všetkým ľuďom na Slovensku sme si rušenie týchto opatrení mohli dovoliť,“ uzavrel hlavný hygienik. Avizuje však, že situáciu bude Úrad verejného zdravotníctva sledovať a v prípade nepriaznivého vývoja zakročí. Nemusí to však už byť celoplošne ako doteraz, ale lokálne.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok