Neutíchajúce násilie. Boje v Líbyi vyhnali z domovov tisíce ľudí

8.6.2020 00:26

Viac než 16.000 Líbyjčanov muselo počas najnovších bojov opustiť svoje domovy, uviedla v nedeľu Organizácia Spojených národov.

Neutíchajúce násilie. Boje v Líbyi vyhnali z domovov tisíce ľudí
Foto: SITA/AP

Sily medzinárodne uznanej vlády opätovne získali kontrolu nad západnou časťou krajiny a vytlačili bojovníkov poľného maršala Chalífu Haftara. Mierová misia OSN v Líbyi (UNSMIL) vo vyhlásení uviedla, že je "znepokojená situáciou civilného obyvateľstva a neutíchajúcim cyklom násilia v krajine". "Nedávne vojenské akcie v okolí Tripolisu a Tarhúny viedli k novým vlnám vnútorného vysídlenia a útrap zhruba 16.000 Líbyjčanov," uvádza OSN.

Vláda národnej jednoty (GNA) so sídlom v Tripolise, ktorú podporuje Turecko a uznáva OSN, sa počas uplynulých týždňov opätovne zmocnila všetkých zvyšných lokalít na západe Líbye, ktoré boli v područí Haftarových stúpencov. Mesto Tarhúna bolo poslednou prohaftarovskou baštou, ktorej sa zmocnili sily GNA. Haftar, ktorého základňa sa nachádza na východe krajiny, kde je aj parlament, vlani v apríli spustil ofenzívu zameranú na dobytie Tripolisu od GNA. Toto úsilie si vyžiadalo stovky mŕtvych a zhruba 200.000 obyvateľov muselo utiecť zo svojich domovov. Bilancia však nezahŕňa 16.000 vysídlených z uplynulých dní.

Ministerstvo vnútra GNA medzitým vyzvalo armádu a bezpečnostné sily na "oslobodenom území", aby chránili životy civilistov aj ich majetok, pričom prisľúbilo, že vinníkov bez ohľadu na hodnosť vydá spravodlivosti. V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok