Preberám riadenie Líbye, oznámil Haftar. Vraj ide o vôľu národa

28.4.2020 07:08

Líbyjský poľný maršal Chalíf Haftar oznámil, že jeho Líbyjská národná armáda preberá riadenie krajiny. "Vrchné velenie ozbrojených síl preberá riadenie krajiny a oznamuje ukončenie platnosti schírátskej dohody," povedal Haftar.

Dohodu o spoločnej vláde súperiace líbyjské frakcie uzavreli v roku 2015 v marockom Schíráte po mesiacoch rokovaní sprostredkovaných OSN. Podľa Haftara táto politická dohoda "krajinu zničila a patrí už do "temnej minulosti". "Napriek veľkému bremenu zodpovednosti prijímame vôľu národa," povedal Haftar. Vo svojom krátkom televíznom príhovore však nevysvetlil, akú podobu bude mať nová mocenská štruktúra. Bezprostredne neboli jasné ani politické dôsledky tohto mandátu.

Na ropu bohatá severoafrická krajina má dve konkurenčné vlády - jednu v Tripolise a druhú v meste Tobruk na východe, ktorú podporuje Haftar. Ten vlani v apríli nariadil svojim silám ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, v rámci ktorej už obsadili veľké časti Líbye.

Líbyu sužuje chaos, odkedy tam v roku 2011 zvrhli dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího a krajina sa stala bojiskom početných súperiacich ozbrojených skupín, ktoré podporujú rôzne iné štáty.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok