Črtá sa dohoda o dôchodkoch, Sulík stále odmieta nedeľný zákaz

TA3
7.6.2020 12:30

V koalícii sa črtá dohoda o rozhodnutí v prípade 13. dôchodkov. V našej diskusnej relácii V politike to uviedol podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. Nechcel nič konkretizovať, je presvedčený, že by takéto veci mal oznamovať predseda vlády, prípadne minister sociálnych vecí, práce a rodiny.

Čakajú aj na rozhodnutie súdu

"Samozrejme, stále očakávame aj rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý má v tejto veci rozhodnúť na základe podnetu, ktorý podala pani prezidentka v súvislosti s legislatívnym postupom prijímania zákona. Dúfame, že sa ústavní sudcovia poponáhľajú, lebo koniec roka už máme o chvíľu," dodal vicepremiér.

V súvislosti s dôchodkami priznal, že sa v rámci koalície bude viesť aj debata o zrušení dôchodkového stropu. "Je potrebné na to ústavnú väčšinu, no som presvedčený, že dôchodkový strop spôsobí obrovské ekonomické ťažkosti, keďže toto opatrenie vytvorí implicitný skrytý dlh vo výške stoviek miliónov eur, ktorý si ponesú naše deti," povedal.

Šéf SaS potvrdil, že je aj naďalej proti zákazu nedeľného predaja. "Som jednoznačne proti, neexistujú na to žiadne relevantné ekonomické argumenty. Ide skôr o ideologickú debatu," tvrdí minister.

Nový návrh o minimálnej mzde

V rámci Koaličnej rady už predstavil aj svoj návrh na zmrazenie minimálnej mzdy. Mieni, že súčasný model nastavovania minimálnej mzdy môže mať v aktuálnych ekonomických podmienkach negatívny dosah na zamestnanosť a uškodí práve ľuďom s najnižšími platmi. Návrh na zmrazenie minimálnej mzdy je zároveň jedno z 19 opatrení, ktoré chce Sulík predstaviť v najbližších dňoch v rámci krokov na reštart ekonomiky po ukončení núdzového stavu.

V tejto súvislosti sa vyjadril, že on ani strana SaS nemajú zásadný problém s tým, aby sa núdzový stav skončil po 90 dňoch, 14. júna tak, ako to oznámil premiér. "Viackrát som kritizoval Igora Matoviča (OĽaNO), ale v tomto má plnú podporu SaS," povedal.

Zopakoval, že dôležitejšie je, aby v ďalšom období prišiel efektívny ekonomický reštart krajiny, o to viac, ak čísla poukazujú na výrazný medziročný prepad slovenskej ekonomiky, v 1. štvrťroku dosiahol -3,7 percenta. "Kríza navyše v plnej sile udrela až v polovici marca, a tak je jasné, že z pohľadu celého roka bude pokles obrovský," upozornil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok