Štartuje veľké testovanie v DSS, Čaputová sa zaujímala o detaily

TA3 TASR SITA
27.4.2020 14:02

Čísla z posledných dní v súvislosti s pandémiou sú veľmi priaznivé, nemôžeme však zabúdať na DSS, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní s ministrami práce a zdravotníctva. SR ako jedna z prvých krajín spúšťa masívne testovanie pracovníkov a klientov týchto zariadení. Otestujeme všetkých - približne 37.700 zamestnancov DSS a 42.000 klientov.

Najskôr zamestnanci, potom klienti

Od pondelka začal štát plošne testovať na prítomnosť koronavírusu 80-tisíc zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Pôjde o približne 37,7-tisíca zamestnancov a 42-tisíc klientov týchto zariadení.

"V prvej fáze v pondelok začína testovanie v Bratislave a v Martine a postupne prebehne v priebehu tohto týždňa po celom Slovensku," uviedol minister. Ako doplnil minister zdravotníctva Marek Krajčí, testovať na koronavírus sa budú najprv zamestnanci a v druhej vlne následne aj klienti domovov sociálnych služieb.

"Chcem uistiť verejnosť, aj všetkých, že urobím maximum pre to, aby sme zamedzili šíreniu tejto nákazy v ďalších zariadeniach," povedal šéf rezortu zdravotníctva. Slovensko je podľa neho spolu so Severným Írskom prvou krajinou na svete, ktorá začína s projektom plošného testovania ľudí v zariadeniach sociálnych služieb. "Slovensko opäť v tejto situácii hrá prím," dodal.

Prezidentku majú informovať

"Dohodli sme sa s pani prezidentkou, že na priebežnej báze budeme informovať jej úrad o tom, aké sú nové skutočnosti, ktoré nové opatrenia sa udiali," povedal minister práce. Hlava štátu podľa neho dostane aj informácie o tom, akým spôsobom sú distribuované ochranné pomôcky do jednotlivých krajov a jednotlivých zariadení sociálnych služieb. "Štátne hmotné rezervy sú práve v procese zabezpečenia veľkej objednávky ochranných pomôcok, ktoré by mali vystačiť na niekoľko týždňov dopredu," povedal Krajniak.

Čaputová poukázala na to, že počty nových nakazených koronavírusom sú v posledných dňoch priaznivé. "Zároveň nemôžeme zabúdať na zariadenia sociálnych služieb, kde sa vyskytli tieto prípady a mali tragické následky," povedala. Upozornila na to, že v zahraničí viac ako polovica obetí boli práve klienti takýchto zariadení. "Na Slovensku väčšina obetí koronavírusu pochádza z takýchto zariadení, preto je dôležité venovať kvalite poskytovaných služieb a starostlivosti o ľudí v týchto zariadeniach zvýšenú pozornosť," povedala.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok