Kto nariadil lustráciu Kuciaka? Bývalý šéf jednotky si nespomína

TA3 SITA
15.4.2020 13:48

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Pavol Vorobjov nevie potvrdiť ani vyvrátiť, že mu lustráciu novinára Jána Kuciaka nariadil bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Vorobjov to nevie, Gašpar to poprel

Uvádza sa to v jeho výpovedi pred vyšetrovateľom, ktorú v kauze vraždy novinára prečítala na pojednávaní predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová. Vorobjov vydal príkaz na lustráciu Kuciaka v lete 2017, pričom po jeho vražde o lustrácii informovali médiá.

„Z našej strany bola vykonaná lustrácia oprávnená, nakoľko sa jednalo o požiadavku inej jednotky policajného zboru,“ uviedol Vorobjov vo výpovedi s tým, že na zadávateľa si už nespomína. Doplnil, že sa mohol domnievať, že mu na lustráciu dal príkaz Gašpar, s určitosťou to však nevie. Zároveň Vorobjov zdôraznil, že on Kuciaka vôbec nepoznal. Obžalovaný Marian Kočner v tejto súvislosti poukázal na rozpor s výpoveďou svedka Petra Tótha, ktorý podľa neho tvrdil, že materiály o Kuciakovi mal tím, ktorý sledoval novinárov už začiatkom roku 2017.

Samotný Gašpar vo svojej výpovedi v prípravnom konaní poprel, že by dal príkaz na lustráciu Kuciaka. „Nezadal som v žiadnom období žiadnemu podriadenému príkaz na lustráciu nejakej osoby,“ povedal Gašpar s tým, že príkazy ako policajný prezident vydával v písomnej forme. S obžalovaným Marianom Kočnerom sa podľa vlastných slov Gašpar nikdy nestretol.

Mal vypracovať vzťahovú analýzu

Prokurátor tiež prečítal výpoveď ďalšieho policajta, ktorý vykonával lustráciu Kuciaka, Michala Zubčáka. Ten dostal pokyn vypracovať vzťahovú analýzu týkajúcu sa Kuciaka v druhej polovici augusta 2017 na základe ústneho pokynu Vorobjova. Diagram následne v septembri odovzdal Vorobjovovi, ktorý bol jeho nadriadeným a podľa vlastných slov sa nepýtal, na čo mu je. Myslel si však, že ide o doplnenie analýzy ďalších novinárov, ktorú policajti robili v rámci vyšetrovania prípadu poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča (nazeranie do účtov Roberta Kaliňáka).

Z trojice obžalovaných bol na pojednávaní prítomný Marian Kočner. Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó dali súhlas na konanie v neprítomnosti. Pojednávanie pokračuje vo štvrtok 16. apríla ďalším dokazovaním.

Obžalovaní v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov sú podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok