Rušia sa aj bohoslužby. Biskupi reagovali na zákaz podujatí

Konferencia biskupov Slovenska rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku, preto sa v slovenských kostoloch najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

Prijímame toto rozhodnutie s bolesťou

Predseda KBS Stanislav Zvolenský o tom informoval po 95. plenárnom zasadaní KBS v Čičmanoch. "Zákaz stretávania sa a zhromažďovania sa platí od dnešného dňa nasledujúce dva týždne. Prijímame toto rozhodnutie s bolesťou. Uvedomujeme si, že je veľmi obmedzujúce pre činnosť cirkvi. Ale samozrejme, pre dobro spoločnosti sme pripravení toto rozhodnutie rešpektovať," povedal Zvolenský.

Podotkol, že súčasná situácia je precedensom nielen pre cirkev, ale pre celú spoločnosť. "Nie sme zvyknutí na takúto situáciu. A vedie nás to k rozmýšľaniu, aby sme hľadali aj na tomto našom zasadnutí priestor, kde môžeme našu službu vykonávať čo najlepšie," doplnil predseda KBS.
KBS už v minulom týždni vyhlásila, že neodporúča organizovať pútnické zájazdy na Slovensku ani do zahraničia.

Nebudú ani Služby Božie

Služby Božie sa nebudú konať najmenej dva týždne ani u evanjelikov. Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku o tom informuje v usmernení na svojom webe. Služby Božie sa nebudú podľa ECAV konať 15. a 22. marca. Špeciálne opatrenia sa týkajú Večere Pánovej. Pri podávaní vína je podľa ECAV možné dočasne použiť jednorazové poháriky.

Zároveň je potrebné dbať na to, aby si každá osoba pred podávaním chleba dostatočne dezinfikovala ruky. "Večeru Pánovu možno podávať aj tak, že podávaný chlieb (oblátku) pred vložením do úst čiastočne namočíme vo víne," uviedli predstavitelia ECAV na svojom webe.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá