Rozkmotrili sa. Únia autodopravcov nebude spolupracovať s Česmadom

Rozkmotrili sa. Únia autodopravcov nebude spolupracovať s Česmadom
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Únia autodopravcov Slovenska sa na mimoriadnom zasadnutí valného zhromaždenia rozhodla ukončiť akúkoľvek spoluprácu so Združením cestných dopravcov SR (Česmad).

UNAS zároveň očakáva od ministerstva dopravy do pondelka 16.00 h odpoveď na návrhy zliav na mýte a od ministerstva financií spracovanie predloženého návrhu na zmenu dane z motorových vozidiel. V opačnom prípade hrozí únia štrajkom, informovala UNAS vo vyhlásení zaslanom médiám.

"Únia sa dištancuje od akýchkoľvek vyhlásení a podpisov zmlúv s Ministerstvom financií a Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktoré odsúhlasil a podpísal Česmad Slovakia. Od dnešného dňa jedná Únia autodopravcov Slovenska samostatne," uviedli dopravcovia v reakcii na zmierlivejší postoj zástupcov združenia Česmad k návrhom na zľavy z mýtneho a cestnej dane pre domácich dopravcov ponúknuté v minulom týždni MDV. Podľa ministerstva dopravy sú požiadavky UNAS nesplniteľné a Slovensko by sa podľa ministra dopravy Árpáda Érseka schválením tohto návrhu dostalo aj do rozporu s európskymi pravidlami.

Česmad v stredu 22. januára prijal návrh rezortu financií na úpravu dane z motorových vozidiel. Ten spočíva v zrušení malusov na vozidlá, ktoré majú viac ako 13 rokov. Aj autá, ktoré sú najstaršieho dáta, by tak mali mať minimálne nárok na 20-percentnú zľavu. Združenie je zároveň pripravené prijať návrh rezortu dopravy na zľavy zo sadzieb mýta od prvého kilometra. Na konci roka by sa malo spočítať, do ktorej zľavy kamión patrí, a podľa toho sa spätne aplikuje zľava od prvého kilometra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá