Trvalo im to šesť rokov. Experti zistili, že obraz van Gogha je pravý

Experti po šiestich rokoch skúmania dospeli k záveru, že slávny autoportrét Vincenta van Gogha je pravý. Na túto tému sa desiatky rokov viedli diskusie. Podrobné skúmanie ale ukázalo, že skeptici sa mýlia.

Holandskí umenovedci potvrdili v pondelok pravosť autoportrétu namaľovaného Vincentom van Goghom, ktorý po desaťročia sprevádzali pochybnosti. S odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľov Van Goghovho múzea v Amsterdame o tom informovala agentúra DPA. Predstavitelia múzea uviedli, že rozsiahly prieskum štýlu a techniky použitej na obraze bezpochyby dokázal, že ide o van Goghovo dielo. "Ide o jediné van Goghovo dielo, o ktorom je s určitosťou známe, že ho vytvoril, keď trpel psychózou," uviedli.

Holandský maliar Vincent van Gogh sa narodil v roku 1853 a zomrel v roku 1890. Na sklonku svojho života, koncom augusta 1889, sa nechal na vlastnú žiadosť prijať na psychiatrickú kliniku vo francúzskej obci Saint-Rémy-de-Provence. Zmienený autoportrét namaľoval pravdepodobne v roku 1889. Obraz znázorňujúci zroneného umelca na modrožltom pozadí má vo svojej zbierke nórske Národné múzeum v Osle, ktoré ho kúpilo v roku 1910. Od roku 1970 sa však začali objavovať pochybnosti o pravosti tohto diela. Pôvod obrazu totiž nebol známy a rovnako ani použité umelecké prvky sa celkom nezhodovali s tými, ktoré sú typické pre van Goghove diela.

Osloské múzeum sa tak so žiadosťou o preverenie pravosti obrazu obrátilo v roku 2014 na expertov z Amsterdamu. Tí v pondelok vyhlásili, že "vzhľadom na štýl, techniku, materiál či neobvyklú ikonografiu" dospeli k názoru, že "predošlé pochybnosti (o pravosti tohto diela) boli neopodstatnené".

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá