Iracký parlament po útoku rozhodol, žiada vyhostiť vojakov

Iracký parlament schválil uznesenie, ktoré žiada ukončenie prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. Uznesenie je reakciou na americký letecký útok v Iraku, pri ktorom v piatok prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání.

V súvislosti s rozhodnutím irackého parlamentu vydal predseda vlády SR Peter Pellegrini inštrukciu veľvyslancovi SR pri NATO v Bruseli, aby Slovensko podporilo návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie a návrat slovenských vojakov do vlasti v prípade, ak na rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený.

Zákonodarcovia irackú vládu žiadajú, aby zrušila platnosť dohody, na základe ktorej Washington od roku 2014 posiela do Iraku vojakov s cieľom pomáhať v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát. Väčšina z približne 180 zákonodarcov, ktorí boli prítomní na zasadnutí, hlasovala za schválenie uznesenia. Podporila ho väčšina šiitskych poslancov, ktorí majú v parlamente väčšinu kresiel. Mnohí sunnitskí a kurdskí zákonodarcovia sa na zasadnutí nezúčastnili.

Približne 5200 amerických vojakov je umiestnených na rôznych vojenských základniach v Iraku. Cieľom ich nasadenia bolo poskytovanie podpory miestnym irackým a kurdským silám v boji proti Islamskému štátu. Stiahnutie amerických vojakov z Iraku môže mať podľa AP negatívne dôsledky na boj proti IS.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá