Premiér počká na NATO, evakuácia môže vojakov ohroziť

Aktualizované:
Ak by sa Slovensko snažilo nepremyslene a individuálne evakuovať slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy výcvikovej misie NATO v Iraku, mohlo by ohroziť ich životy. Prípadná evakuácia musí byť koordinovaná v rámci celej jednotky, ktorá plní misiu. Na mimoriadnom brífingu to po stretnutí s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

V súvislosti s rozhodnutím irackého parlamentu o ukončení prítomnosti cudzích vojsk v krajine, ktoré prišlo po brífingu, vydal predseda vlády inštrukciu veľvyslancovi SR pri NATO v Bruseli, aby SR podporila návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie a návrat slovenských vojakov do vlasti v prípade, ak na rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený.

Situáciu monitorujú

Pellegrini zdôraznil, že slovenskí vojaci nie sú momentálne na mieste, odkiaľ ich možno bezpečne, ako malú skupinu, evakuovať. Je preto potrebné počkať na rozhodnutie velenia výcvikovej misie a orgánov NATO. "Ak bude tým rozhodnutím evakuácia, je oveľa bezpečnejšie, ak sa bude presúvať koordinovane celá jednotka na miesto, odkiaľ už môžeme odviezť našich vojakov bez rizika," uviedol Pellegrini.

Uistil, že situáciu neustále monitoruje s príslušnými rezortmi, rovnako o situácii diskutuje aj s predsedami vlád Českej republiky a Maďarska, teda krajín, ktoré majú v súčasnosti v Iraku oveľa väčší kontingent vojakov.

Gajdoš: Vojaci sú v dobrej kondícii

Minister obrany Peter Gajdoš oznámil, že slovenskí vojaci v Iraku sú v dobrej morálnej kondícii a pripravení plniť ďalšie pokyny velenia. Potvrdil, že ani zo strany veliteľa slovenskej skupiny neprišla žiadosť o evakuáciu. „Osobne som s ním telefonoval a informoval ma o situácii v operácii aj o našich vojakoch. Situácia je stabilizovaná, samozrejme, môže sa zhoršiť,“ uviedol Gajdoš s tým, že ďalšie opatrenia a riešenia budú navrhovať až po zasadnutí Vojenského výboru NATO a Severoatlantickej rady v pondelok.

Podľa strany Most-Híd by rozhodnutia o vojakoch v Iraku nemali byť individuálne. Most-Híd upozornil tiež na to, že je nešťastné vnímať aktuálnu situáciu na Blízkom východe ako priestor pre predvolebné mediálne prestrelky.

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v Iraku, po zabití iránskeho generála Kásema Solejmáního americkou armádou, vyzval predseda SNS Andrej Danko vládu a premiéra Petra Pellegriniho, aby neodkladne poslali vládny špeciál pre siedmich slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy v rámci výcvikovej misie NATO v Iraku a odviezol ich do vlasti.

„Záleží od rôznych situácií, či bude súhlasiť s pobytom vojsk Severoatlantickej aliancie iracká vláda alebo iracký parlament a bude tam situácia taká, že sa bude môcť pokračovať v operácii. Myslím tým plnenie výcvikových úloh v prospech irackých bezpečnostných zložiek,“ dodal minister obrany.

O evakuáciu zatiaľ nežiadali

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Daniela Zmeka má z vojenského pohľadu táto misia tri základné atribúty. „Našich sedem vojakov je v relatívne bezpečnom prostredí v kempe. Plnenie operačných úloh smerom k výcviku irackej armády je dočasne pozastavené. Naši vojaci sa plnohodnotne podieľajú na prijímaní všetkých opatrení, ktoré velenie misie nariadilo,“ zhrnul Zmeko s tým, že budú čakať na rozhodnutie vojenských a politických orgánov NATO.

Povedal tiež, že vojaci pripravia seba aj materiál na akýkoľvek variant, ktorý by nastal. „Ako povedal predseda vlády, veliteľ operácie zatiaľ o individuálnu evakuáciu nežiadal. Som s ním v permanentnom styku. Je to skúsený funkcionár, ktorý bol už v Iraku aj v Afganistane,“ uviedol Zmeko.

Premiér reagoval aj na Dankove slová

Premiér Peter Pellegrini reagoval aj na vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka, ktorý v sobotu pred polnocou požiadal premiéra prostredníctvom médií, aby stiahol z Iraku slovenských vojakov, pričom ho vyzval, "aby nebol zbabelcom". Pellegrini vníma Dankove slová nielen ako nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ale aj ako súčasť urazenej reakcie na Pellegriniho rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu. "Ja vnímam, že asi dva mesiace trpí fetišom na moju osobu a že štartom bolo pravdepodobne moje rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu. Odvtedy vnímam tento negatívny postoj k mojej osobe," okomentoval Pellegrini Danka.

Zároveň odmietol takéto správanie napodobňovať. "Ja sa nikdy neznížim k takému jednoduchému, emocionálnemu a dakedy až primitívnemu spôsobu robenia politiky," dodal. Dankovi odkázal, že nepotrebuje usmernenia, ako má postupovať a čo má robiť. "Na rozdiel od pána predsedu Národnej rady, ktorý má viesť rokovania parlamentu, ja mám ďaleko vyššiu zodpovednosť. A budem si v tejto pozícii vždy zachovávať takú mieru profesionality a zodpovednosti, aby SR zachovala svoj kredit,“ dodal premiér.

Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka je premiér nervózny. "Ubezpečujem ho, že netrpím na rozdiel od neho žiadnym fetišom, ale ide mi vždy o riešenie problémov,“ zdôraznil Danko, ktorý Pellegriniho výroky, naznačujúce, že postoje šéfa SNS sú urazenou reakciou na stopnutie armádnych nákupov, označil za klamstvo. Pellegrinimu podľa Danka chýba práve schopnosť riešiť problémy. "Ukazuje sa, že problémy nerieši, ale už 20 rokov ich v politike necháva vyhniť," dodal na jeho adresu. Danko je naďalej presvedčený, že premiér situáciu, ktorá sa týka slovenských vojakov na misii v Iraku, podcenil. Je však rád, že po stretnutí Pellegriniho s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek dohodli spoločný postup.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá