Ešte vraj nerozhodli. Prokuratúra sa vyjadrila k Ficovmu obvineniu

Aktualizované:
Ešte vraj nerozhodli. Prokuratúra sa vyjadrila k Ficovmu obvineniu
Zdroj foto: facebook.com/robertficosk
Úrad špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica voči jeho obvineniu za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch. Uviedla to hovorkyňa GP Andrea Predajňová v reakcii na informácie TA3 o tom, že obvinenie Fica bolo zrušené.

Robert Fico vo videu: "To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?"

Obvinenie si Fico vyslúžil za súhlas s výrokmi exposlanca Milana Mazureka, ktorého v septembri súd potrestal za jeho výroky v lokálnom rádiu.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu. Dôvodom je jeho kontroverzné video o Milanovi Mazurekovi. "Napriek tomu, že najvyšší súd rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne, Robert F. mal s nimi verejne súhlasiť a tak svoj postoj šíriť cez sociálne siete. Môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov," uviedla pred mesiacom polícia na Facebooku.

Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, odvysielané v októbri 2016 v rádiu. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu prišiel v septembri o poslanecký mandát. Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Tvrdil, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá