Ešte vraj nerozhodli. Prokuratúra sa vyjadrila k Ficovmu obvineniu

30.12.2019 14:07

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica voči jeho obvineniu za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch. Uviedla to hovorkyňa GP Andrea Predajňová v reakcii na informácie TA3 o tom, že obvinenie Fica bolo zrušené.

Ešte vraj nerozhodli. Prokuratúra sa vyjadrila k Ficovmu obvineniu
facebook.com/robertficosk

Obvinenie si Fico vyslúžil za súhlas s výrokmi exposlanca Milana Mazureka, ktorého v septembri súd potrestal za jeho výroky v lokálnom rádiu.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu. Dôvodom je jeho kontroverzné video o Milanovi Mazurekovi. "Napriek tomu, že najvyšší súd rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne, Robert F. mal s nimi verejne súhlasiť a tak svoj postoj šíriť cez sociálne siete. Môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov," uviedla pred mesiacom polícia na Facebooku.

Robert Fico vo videu: "To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?"

Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, odvysielané v októbri 2016 v rádiu. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu prišiel v septembri o poslanecký mandát. Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Tvrdil, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok