Spravodlivosť sa u nás dala kúpiť. Prezidentka hovorila o Threeme

TA3 TASR SITA
26.12.2019 11:13

Threema, prostredníctvom ktorej komunikoval obžalovaný podnikateľ Marian Kočner s viacerými sudcami, prokurátormi i vysokopostavenými politikmi, ukázala, že spravodlivosť na Slovensku sa dá kúpiť. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre agentúru SITA.

Spravodlivosť sa u nás dala kúpiť. Prezidentka hovorila o Threeme
SITA/Branislav Bibel

Rok plný škandálov

Podľa nej bol rok 2019 spojený so škandálmi politikov a sudcov, a je nevyhnutné, aby sa tieto kauzy vyšetrili, pretože inak stratia ľudia dôveru v štátne inštitúcie. „To, čo sme sa z tejto komunikácie dozvedeli o fungovaní niektorých predstaviteľov justície, bolo šokujúce. Ukázalo sa, čo sme dlho tušili, a teda, že spravodlivosť sa dala kúpiť a často ju zneužívali práve tí, od ktorých sme očakávali, že ju budú ochraňovať,“ povedala Zuzana Čaputová.

Podľa hlavy štátu je dôležité, aby sa všetky obvinenia a podozrenia vyšetrili, inak Slováci nebudú dôverovať štátnym inštitúciám, a to môže následne viesť k tomu, že ľudia vyhodnotia, že radikálne riešenia prezentované silným hlasom a ráznou päsťou sú vhodnejšie. „To je veľmi vážna a vysoká hra, keď je v stávke už aj tak oslabená dôvera občanov," uviedla Čaputová.

Komunikácia advokátov i sudcov

Prezidentka však verí, že Slovensko v súčasnosti prechádza katarzným, očistným procesom. „Samozrejme, ak sa nezastaví dnes, ale bude pokračovať ďalej," povedala.

Prostredníctvom aplikácie Threema s Marianom Kočnerom, obžalovaným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, komunikovalo viacero advokátov, sudcov a prokurátorov, ktorí už dnes čelia disciplinárnym konaniam alebo opustili svoje post, okrem iných bývalý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarky, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, niekdajší podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorí v súvislosti s touto komunikáciou prišli o svoje funkcie.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok