Profesie zaniknú, vzniknú nové. Koho najviac ohrozí robotizácia?

23.12.2019 09:56

Robotizácia a automatizácia síce prinesú zánik určitých profesií, na druhej strane však vďake nim vzniknú úplne nové pozície. Do úzadia sa podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, v call centrách alebo predavači, či pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne.

Profesie zaniknú, vzniknú nové. Koho najviac ohrozí robotizácia?
SITA/Martin Havran (ilu)

Do desiatich rokov

Časový rámec zmien pritom odhadla v horizonte nasledujúcich piatich až desiatich rokov. „Je to prirodzený vývoj, nejde to zvrátiť, len sa tomu prispôsobiť. Očakáva sa však, že robotizácia skôr podporí tvorbu väčšieho počtu pracovných miest. Zaniknú len nízkokvalifikované pozície,“ uviedla ďalej analytička. Ako však upozornila, robotizácia bude v nasledujúcich rokoch veľkou výzvou pre vlády jednotlivých krajín. "Na jednej strane prináša vyššie daňové príjmy, na druhej strane je potrebné zabezpečiť pracovné miesta pre ľudí a takisto zabrániť znižovaniu platov," poukázala.

Jej slová potvrdzuje prezident Zväzu obchodu Martin Katriak. „Robotizáciu vnímame, ako fakt, ktorý už existuje. Otázkou je, kedy podstatným spôsobom zasiahne i maloobchod. Keď zvážime, že maloobchod je predaj mimoriadne širokého a pestrého sortimentu potravinárskych a nepotravinárskych tovarov a v prípade nepotravinárskych tovarov i mimoriadne technicky náročných tovarov ( autá, lode, atď.), nemyslíme si, že by robotizácia v blízkej dobe ovplyvnila činnosť maloobchodu,“ skonštatoval.

Sme najohrozenejšou krajinou

Robotizácia a automatizácia sa výrazne dotýkajú aj automobilového priemyslu. Podľa hovorkyne Volkswagen Slovakia Lucie Makayovej si tieto trendy vyžadujú čoraz vyššie nároky na kvalifikovanú pracovnú silu. „Ide o kvalifikovaných odborníkov, ktorí vedia obsluhovať automatizačnú techniku, roboty a ďalšie nové technológie. Zatiaľ čo sme v minulosti napríklad hľadali veľa zváračov, dnes potrebujeme mechanikov-mechatronikov schopných pracovať s robotmi, ktorí využívajú rôzne spájacie techniky. To znamená, že automatizácia a robotizácia generujú nové povolania,“ zhodnotila.

Bratislavská automobilka podľa nej kontinuálne zavádza do výroby najmodernejšie technológie a ako najväčší výrobca vozidiel v krajine využíva stovky robotov a ďalšiu automatizačnú techniku. „Vďaka nej dokážeme ľudí odbremeniť od fyzicky najnáročnejšej práce. V bratislavskom závode sú najviac robotizované karosárne,“ doplnila. Automatizácia so sebou prináša zvyšovanie technickej kapacity liniek, nové technológie umožňujú fabrike vyrábať vozidlá individuálnejšie, efektívnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie. Roboty a automatizačná technika si však podľa nej budú stále vyžadovať personál, ktorý sa bude starať o ich nastavovanie, či údržbu.

Podľa tohtoročného vydania štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský Legatum Institute v spolupráci so skupinou Erste, je Slovensko z pohľadu robotizácie najohrozenejšou krajinou sveta. Spôsobené je to hlavne tým, že máme veľa nízkokvalifikovaných pracovníkov v priemysle, ktorí môžu byť ľahko nahraditeľní strojmi. Globálne je automatizáciou ohrozené jedno zo šiestich stredne kvalifikovaných pracovných miest. Najmenej ohrozené krajiny sú Nový Zéland, Nórsko, Fínsko či USA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok