Svet sa robotizuje, Slovensko je najohrozenejšie na celom svete

Svet sa robotizuje, Slovensko je najohrozenejšie na celom svete
Zdroj foto: TASR/Henrich Mišovič
Z pohľadu robotizácie je Slovensko najohrozenejšou krajinou sveta. Vyplýva to z tohtoročnej štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský Legatum Institute v spolupráci so skupinou Erste. Jej výsledky priniesla Slovenská sporiteľňa. Ohrozených je pritom až 62 % súčasných pracovných pozícií.

Štvrtá priemyselná revolúcia

„Príchod štvrtej priemyselnej revolúcie predstavuje riziko aj príležitosť v jednotlivých krajinách sveta. Globálne je automatizáciou ohrozené jedno zo šiestich stredne kvalifikovaných pracovných miest. Slovensko je ohrozené najviac, čo je spôsobené hlavne tým, že máme veľa nízko kvalifikovaných pracovníkov v priemysle, ktorí môžu byť ľahko nahraditeľní strojmi,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Najmenej ohrozené krajiny sú Nový Zéland, kde je ohrozených len 39 % súčasných pracovných pozícií, nasleduje Nórsko, Fínsko či USA. Medzi ďalšie patria Švédsko, Holandsko alebo Belgicko. Robotizácia ohrozuje asi polovicu ľudí v strednej triede v Rakúsku, v Nemecku približne 54 % a napríklad vo Francúzsku 51 %.

„Viaceré výskumy ukázali, že práve stredná a východná Európa bude najviac ohrozená robotizáciou. Aktuálny výskum však potvrdil, že z okolitých krajín je pre nás robotizácia najväčším strašiakom. V susednom Česku ohrozuje ani nie približne polovicu súčasných pracovných miest, napríklad v Poľsku je to 52 %,“ doplnila Buchláková.

Zaniknú nízkokvalifikované pozície

Stredná trieda reagovala na predchádzajúce priemyselné revolúcie získaním nových zručností, diverzifikáciou a inováciou a v konečnom dôsledku sa dostavila vyššia prosperita. Ukazuje sa, že nové technológie zlepšujú kvalitu života, zvyšujú bezpečnosť a vytvárajú nové príležitosti pre služby vrátane sociálnej starostlivosti. Ako ďalej vyplýva zo štúdie, zaniknú len nízkokvalifikované pozície.

Pribudnú však sofistikovanejšie, na ktoré sa budú musieť zamestnanci preškoliť. Ide napríklad o obsluhu strojov. V nasledujúcich rokoch budú firmami žiadané najmä počítačové znalosti zamestnancov. Do popredia sa dostávajú vyššie IT znalosti, dokonca až na programátorskej úrovni. Prostredníctvom počítačov sa budú čoraz viac obsluhovať rôzne databázy a vykonávať analytická činnosť či diagnostika.

Chudoba pracujúcich

Napriek tomu, že obyvatelia stredoeurópskeho regiónu bohatnú, len 15 % respondentov v Prosperity Reporte uviedlo, že im ich súčasný príjem umožňuje komfortný život. Najviac starostí ľuďom spôsobujú rastúce ceny, predovšetkým ceny bývania a takisto vyhliadky na budúce zamestnanie.

Nelichotivú situáciu potvrdzuje štatistika miery chudoby medzi pracujúcimi ľuďmi. Nerovnosť príjmov na hranici chudoby a priemerných príjmov máme na Slovensku na úrovni viac ako šiestich percent. Na druhej strane, napríklad každý piaty zamestnanec v Rumunsku sa pohybuje v porovnaní s priemernou mzdou v ekonomike na hranici chudoby, v Česku je tento pomer druhý najnižší v Európe (3,8 %). Vôbec najmenšiu nerovnosť v porovnaní príjmov na hranici chudoby a priemerných príjmov vykazuje Fínsko.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá