Dlhý zákaz prieskumov nebude, ústavný súd ho pozastavil

Ústavný súd, ktorý sa na žiadosť prezidentky Zuzany Čaputovej zaoberal sporným predĺžením moratória na prieskumy na 50 dní pred voľbami, účinnosť tejto novely pozastavil.

Zuzana Čaputová: „Som rada, že ÚS SR vyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti 50-dňového predvolebného moratória. O protiústavnosti prijatého zákona som bola presvedčená a rozhodnutie vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane.“

V platnosti zostáva doterajšia právna úprava

V platnosti teda zostáva doterajšia právna úprava, podľa ktorého sa začína moratórium dva týždne pred parlamentnými voľbami. Jeho predĺženie, ktoré prešlo najmä hlasmi Smeru-SD, SNS a Kotlebovcov, sa stretlo s kritikou opozície, mimovládok aj zahraničia. Prezidentka zákon nepodpísala a obrátila sa na ústavný súd. 

Prezidentka napadla na ÚS predĺženie zákazu zverejňovať volebné prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Obávala sa, že v prípade, že ÚS nepozastaví účinnosť ustanovenia, môže dôjsť k ovplyvneniu kampane a v konečnom dôsledku aj volebných výsledkov. V podaní dala do pozornosti aj právo na informácie garantované ústavou. "Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv," uvádzalo sa v návrhu. 

Prezidentka je rada, Smer verdikt akceptuje

„Som rada, že ÚS SR vyhovel žiadosti o pozastavenie účinnosti 50-dňového predvolebného moratória. O protiústavnosti prijatého zákona som bola presvedčená a rozhodnutie vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane,“ uviedla po rozhodnutí ÚS prezidentka Zuzana Čaputová.  

Smer-SD uviedol, že akceptuje rozhodnutie Ústavného súdu. Zopakoval, že cieľom ich návrhu bolo zabrániť šíreniu dezinformácií a negatívnemu ovplyvňovaniu verejnej mienky, informoval hovorca strany Ján Mažgút. „Veríme, že výsledkom verejnej diskusie, ktorá sa týmto otvorila, bude pozornejší a kritickejší pohľad na prieskumné agentúry, a tým aj na samotné výstupy,“ dopĺňa stanovisko strany.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá