Prvú fázu asanácie ukončili, zvládli to v rekordne krátkom čase

Prvú fázu asanácie ukončili, zvládli to v rekordne krátkom čase
Zdroj foto: SITA/Viktor Zamborský
Prvú fázu asanácie bytovky na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove, v ktorej 6. decembra vybuchol plyn, v stredu popoludní ukončili. Obyvatelia Mukačevskej 9 sa môžu vrátiť do svojich bytov.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je naďalej nezvestná. Nepodarilo sa ju nájsť ani počas doterajšej sanácie budovy. Bytovku začali búrať v pondelok (16. 12.). Krízový štáb napokon rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. Okrem zničenej bytovky museli svoje domovy dočasne opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov.

Uviedol to hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek. Obyvatelia bytovky Mukačevská 9 sa v nej od výbuchu vo vedľajšom bytovom dome nemohli zdržiavať z preventívno-bezpečnostných dôvodov. Ako Tomek povedal, svoje byty by mali počas štvrtka sprístupniť zástupcom distribučných spoločností z dôvodu vykonania revíznych skúšok. Od utorkového večera sa vo svojich bytoch nepretržite môžu zdržiavať aj obyvatelia bytoviek č. 5, 11 a 13.

„Vďaka enormnému úsiliu a nasadeniu ôsmich pracovníkov sa podarilo prvú fázu asanácie bytového domu zvládnuť v rekordne krátkom čase – za tri dni,“ uviedol s tým, že mesto českej firme ďakuje za profesionálne odvedenú prácu, pomoc a solidaritu. „Firma sa totiž rozhodla, že si bude účtovať len náklady spojené s prevozom stroja z Kladna do Prešova a späť“, dodal s tým, že likvidáciu zvyšných častí bytovky Mukačevská 7, respektíve druhú fázu asanácie, bude realizovať iná firma s bežnou technikou.

Odvoz a uskladnenie sutín z Mukačevskej ulice chce radnica zabezpečiť v čo najkratšom čase. „Presný postup koordinujeme s firmou, ktorá bude sutiny vyvážať, v súčinnosti s Odborom starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Prešove. K samotnému vývozu však pristúpime až na základe usmernenia z Policajného zboru,“ uviedol Tomek. Ako dodal, mimoriadna situácia v Prešove potrvá, až kým nebudú ukončené záchranné práce a kým nepominú všetky okolnosti ohrozujúce život a zdravie občanov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá