NAKA zasahovala na viacerých krajoch, ide o tunel Višňové

Aktualizované:
Policajti Národnej kriminálnej agentúry od skorých ranných hodín zasahovali v Prešovskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji. Ide o zaisťovaciu akciu s názvom „Tunel“. Zastaviť výstavbu na tuneli Višňové bolo správne, zásah NAKA to len potvrdzuje, reagovalo ministerstvo dopravy.

Po problémoch zrušili zmluvu so zhotoviteľom

Akcia sa sa týka výstavby diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové. Informuje o tom na sociálnej sieti. Policajné autá sú aj v centrále Národnej diaľničnej spoločnosti.

Spoločnosť DÚHA považuje zásah NAKA v jej sídle za bezpredmetný a účelový.

NDS v marci ukončila zmluvu so zhotoviteľom úseku, združením Salini Impregilo – Dúha, z dôvodu dlhodobo neuspokojivého postupu výstavby. Zhotoviteľ zložil 27. marca novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť. Spor o vzájomné nároky z pôvodnej zmluvy pokračuje doteraz. NDS medzitým pripravuje tender na nového dodávateľa stavby. 

Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala má byť po dokončení dlhý takmer 14 kilometrov, s jeho výstavbou sa začalo v lete 2014. Súčasťou stavby je aj 7,5-kilometrový tunel Višňové, ktorý má byť po dokončení najdlhším diaľničným tunelom na Slovensku.

Rezort: Dobre, že sme výstavbu zastavili

Zastaviť výstavbu na tuneli Višňové bolo správne a zásah NAKAto len potvrdzuje, reagovala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Priblížila, že na stavbe boli od začiatku problémy, ktoré súčasné vedenie rezortu dopravy zdedilo po svojich predchodcoch. Ministerstvo dopravy aj NDS podľa jej slov poskytne maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní. V prípade, že došlo k porušeniu zákona, vinník musí byť podľa hovorkyne potrestaný.

"Opozícia volala po tom, aby sme taliansku firmu nechali dostavať Višňové, tu vidíme ich nekompetentnosť a odbornú neznalosť. Ak by sme stavbu na Višňovom nezastavili, stratili by sme ďalší rok," zdôraznila Ducká v súvislosti s talianskou firmou Salini Impregilo.
NDS naďalej pokračuje v príprave súťaže, aby sa výstavba na Višňovom začala čo najskôr a na dostavbu sa mohli dočerpať eurofondy. Podľa ministra dopravy Árpáda Érseka je dôležité, že živnostníci, ktorým talianska firma dlhovala, sú vyplatení a stavby, ktoré rozbehol, idú podľa plánov. Dôkazom toho je podľa neho to, že sa v pondelok otvára diaľnica Budimír – Bidovce.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá