Vníma realitu. Premiér vysvetlil, prečo nebude Kalavskej reforma

Vníma realitu. Premiér vysvetlil, prečo nebude Kalavskej reforma
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Stratifikácia nemocníc zostáva kompletne pripravená pre novú vládu a nový parlament. Povedal to po rokovaní vládneho kabinetu premiér Peter Pellegrini po tom, čo sa vláda rozhodla stiahnuť reformu nemocníc z aktuálneho rokovania národnej rady. Expertka na zdravotníctvo opozičnej SaS Jana Cigániková ho naopak ostro skritizovala.

Stratifikáciu, teda veľkú reformu nemocníc, sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská snažila presadiť mesiace. Hoci mala podporu premiéra Petra Pellegriniho, chystané zmeny kritizoval šéf Smeru-SD Robert Fico. Reformu do parlamentu predložila vláda na návrh ministerky zdravotníctva. Z októbrovej schôdze pléna ju tesne pred hlasovaním presunuli.

Aby sa nestala symbolom neúspechu

Predseda vlády hovorí, že toto rozhodnutie vychádza zo znalosti politickej reality v národnej rade. Zároveň tvrdí, že aj z úcty k stovkám ľudí, ktorí reformu pripravovali, nechcel, aby v parlamente nedostala podporu a stal sa z nej symbol neúspechu. Stratifikáciu však podľa vlastných slov bude Pellegrini presadzovať aj po nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

„Je mi veľmi ľúto, že sa naplnili moje obavy, že v predvolebnom období prevládli medzi poslancami politické skratky nad racionálnymi argumentmi a obava, že by stratifikácia alebo reforma nemocníc mohla byť zneužitá ako téma v predvolebnom zápase,“ vyhlásil Pellegrini. Ak majú byť zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve dlhodobo udržateľné, mali by podľa neho prechádzať širokým konsenzom. „Vládna koalícia sa ale môže aj o podporu opozície uchádzať len vtedy, ak aj samotná opozícia je v tomto jednotná, má rovnaký názor a argumentačne je pripravená,“ dodal.

Cigániková: Pellegrini bez Fica nepresadí nič

Predseda vlády na vzniknutú situáciu reagoval aj slovami, že rozumie, že tri mesiace pred voľbami je politicky problematické schvaľovať reformu, ktorá má ovplyvniť slovenské zdravotníctvo na desaťročie dopredu. Preto sa musia takéto zmeny pripravovať čím skôr po začatí volebného obdobia, aby bol priestor na získanie politickej podpory. „Stratifikácia nemocníc zostáva kompletne pripravená pre novú vládu a nový parlament a ja osobne, aj ako predseda vlády, ale tentokrát aj ako volebný líder Smeru, sa budem zasadzovať aby sme, ak budeme mať tú možnosť, po voľbách túto agendu okamžite otvorili na začiatku nového volebného obdobia a v parlamente túto reformu čo najskôr spustili,“ dodal premiér.

Opačný názor má poslankyňa a expertka SaS pre zdravotníctvo Janka Cigániková. „Stiahnutie reformy nemocníc, ktorá mala ambíciu znížiť zbytočné úmrtia ľudí, je len ďalší dôkaz toho, ako sú predsedovi Smeru Robertovi Ficovi ukradnuté ľudské životy. Ukázalo sa, že mu ide len o voličské hlasy a populizmus, ktorým sa snaží zakryť svoje obludné kradnutie. Pre vládu sú aj na konci volebného obdobia dôležitejšie dohody a kšefty ako zachraňovanie životov. Je to však aj ďalší smutný dôkaz, že premiér Peter Pellegrini, tento akože nový Smer, je len bábkou v rukách Fica, ktorý bez jeho dovolenia nepresadí absolútne nič,“ reagovala na stiahnutie reformy.

Stratifikácia alebo Zdravá zmena

Vláda stiahla stratifikáciu z rokovania parlamentu. Na hlasovaní to oznámil predsedajúci schôdze Béla Bugár. O novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, nazývanej aj stratifikácia alebo Zdravá zmena, mali poslanci NR SR hlasovať po opätovnom preložení v stredu. Pri Zdravej zmene malo ísť o novú koncepciu ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorej cieľom bolo zabezpečenie kvalitnej a dostupnej ústavnej zdravotnej starostlivosti pre pacienta.

Zmyslom stratifikácie bolo, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy, najmä invazívnych alebo operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na jej poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa mala zabezpečiť lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Rezort chcel novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti. Kvalita a efektívne využitie zdrojov mali byť tiež podporené vytvorením úrovní nemocníc (lokálna, regionálna, národná, špecializované a kompetenčné centrá) so zadefinovanými rozsahmi poskytovanej zdravotnej starostlivosti a minimálnymi počtami zdravotných výkonov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá