Nestiahnite reformu nemocníc z hlasovania, žiada Cigániková

Nestiahnite reformu nemocníc z hlasovania, žiada Cigániková
Zdroj foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
Poslankyňa národnej rady Jana Cigániková vyzýva vládu, aby nesťahovala reformu nemocníc, takzvanú stratifikáciu, z hlasovania v parlamente. Cigániková tvrdí, že vláda má v pláne novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti opäť stiahnuť z programu schôdze NR SR.

"Vyzerá to, že ministerka (Andrea Kalavská - pozn.) dôležitosť tohto opatrenia chápe. Čo jej môžeme vyčítať, je to, že dala tento zákon do parlamentu až teraz," skonštatovala Cigániková s tým, že ju pôvodne podporoval aj premiér Peter Pellegrini. Cigániková hovorí, že zmena v systéme nemocníc je potrebná. Poukázala na to, že na Slovensku je najhustejšia sieť nemocníc, pričom nie všetky sú dostatočne špecializované na všetky úkony a je ťažké ich aj personálne obsadiť. Zdôraznila, že stratifikácia má tiež zlepšiť dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti.

Poslankyňa vidí v druhom čítaní pri novele priestor na prípadné zmeny a doladenie nedostatkov. Myslí si, že novela by mohla byť ešte pred voľbami prerokovaná v druhom čítaní, pretože je podľa nej možné, že v januári schôdza ešte bude aj pre prípadné vetované zákony.

O novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá reformu zahŕňa, mali poslanci v parlamente hlasovať v prvom čítaní už na októbrovej schôdzi. Na žiadosť ministerky však novelu tesne pred hlasovaním stiahli pre nedostatočnú podporu v pléne. Hlasovanie rovnako presunuli aj v utorok 3. decembra počas aktuálnej schôdze na žiadosť premiéra a poslaneckých klubov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá