Kočner s Trnkom si mali tajne nahrať Počiatka, uniklo video

Aktualizované:
Na verejnosť sa dostala tajná nahrávka, ktorá má zachytávať bývalého ministra financií a jedného z najvyšších predstaviteľov Smeru Jána Počiatka pri rozhovore s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. S nahrávaním mal pomáhať Marian Kočner.

Časť videa zverejnil Denník N. Témou nahrávky, ktorá mala vzniknúť na začiatku roka 2009, je údajne najmä kauza Tiposu a firmy Lemikon. Počiatek na videu žiada od generálneho prokurátora krytie v kauze Tipos. TA3 požiadala Trnku o reakciu. "Najprv nech redakcia N zverejní celé video," odpovedal a uviedol, že "selektívne informácie podávané salámovou metódou" by nemali byť štýlom novinárskej práce.

Na videu sa Počiatek rozpráva s Trnkom o mediálnej stratégii v kauze Lemikon. Exminister financií údajne žiada, aby v súvislosti s vyplatením miliónov schránkovej firme nešiel príliš do detailov alebo do hĺbky, „aby sa zas nevypytovali ko…iny potom”.

Má odprezentovať situáciu tak, že sa nedalo nič robiť a peniaze sa museli vyplatiť. Obaja sa dohadujú na tom, že keby Trnka nepodal novelu zákona, tak sa musí uhradiť celá suma a vlastne zachránili sumu 1,5 miliardy korún. Počiatek chce vedieť, koľko bude trvať konanie na Najvyššom súde, na čo mu Trnka odpovedá, že to bude veľmi rýchle, lebo tam pozná sudcov. Minister sa pýta, či by to nemohlo trvať dlhšie, aspoň do leta, teda do volieb, aby to trochu išlo do zabudnutia.

Za podstatné považujú, ako „zvládnu túto prvú mediálnu pasáž“. Podľa Počiatka nie je treba žiadna veľká „sofistikácia“„Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” upokojuje Trnka ministra financií na videu.

Nahrávka urobená skrytou kamerou vraj ukazuje, že v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur, sa generálny prokurátor Trnka správal ako poskok Smeru. Na korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov sa smeje s ministrom financií.

Podľa portálu videonahrávka zachytáva stretnutie Trnku a Počiatka, na ktorom rozoberali, čo s kauzou spoločnosti Tipos a Lemikon. Išlo o roky ťahajúci sa súdny spor o ochranné známky, ktorý pre úroky narástol na vtedajšie dve miliardy korún – približne 66,7 miliónov eur. Tie malo Slovensko na základe podozrivého rozsudku najvyššieho súdu zaplatiť schránkovej firme Lemikon na Cypre, ktorá sa neskôr presťahovala do Panamy a dostala sa k tejto pohľadávke. Za firmou bol český podnikateľ Radovan Vítek napojený na finančnú skupinu J&T.

Počiatek bol podozrivý, že v kauze nechránil záujmy Slovenska, ale neznámej firmy. To, že má Slovensko platiť, rozhodol najvyšší súd, minister financií však podľa denníka ešte mal možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok. Neurobil to a s Lemikonom sa vraj tajne dohodol, ako mu peniaze vyplatí. Prvú splátku – 13 miliónov eur (400 miliónov korún) im údajne poslal expresne rýchlo v novembri 2008, len pár dní potom ako po rozsudku Najvyššieho súdu podpísal s Lemikonom dohodu. Počiatek údajne o platbe nikomu nepovedal. Až keď o dohode medzi ním a Lemikonom informovali v novembri 2008 českí novinári, vypukol na Slovensku škandál. Smer vtedy vládol so Slotovou SNS a Mečiarovým HZDS.

Počiatek žiadal na stretnutí Trnku, aby túto záležitosť pred novinármi dobre odprezentoval, aby im urobil marketing a aby z toho nevyšli ako “k…i“. Ako uvádza portál, chce, aby povedal, „že sme sa efektívne bránili a urobili všetko, čo bolo v našich silách”. Trnka sa chystal na brífing na generálnej prokuratúre, kde išiel oznámiť, že v kauze Lemikonu doplnil svoje mimoriadne dovolanie. Parlament vtedy narýchlo menil občiansky súdny poriadok tak, aby umožnil generálnemu prokurátorovi podať mimoriadne dovolanie, ktoré bude mať odkladný účinok. Počiatek vtedy ako minister verejnosť presviedčal, že jedinou možnosťou už bolo len zaplatenie pohľadávky. 

Minister financií na nahrávke Trnku údajne žiada, aby nešiel príliš do detailov alebo do hĺbky, „aby sa zas nevypytovali ko…iny potom”. Má odprezentovať situáciu tak, že sa nedalo nič robiť a peniaze sa museli vyplatiť. Obaja sa dohadujú na tom, že keby Trnka nepodal novelu zákona, tak sa musí uhradiť celá suma a vlastne zachránili sumu 1,5 miliardy korún. Počiatek chce vedieť, koľko bude trvať konanie na najvyššom súde, na čo mu Trnka odpovedá, že to bude veľmi rýchle, lebo tam pozná sudcov. Minister sa pýta, či by to nemohlo trvať dlhšie, aspoň do leta, teda do volieb, aby to trochu išlo do zabudnutia. Za podstatné považujú, ako „zvládnu túto prvú mediálnu pasáž“. Podľa Počiatka nie je treba žiadna veľká „sofistikácia“„Spravím ti taký background, aby si to mal dobré,” upokojuje Trnka ministra financií na videu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá