Pápež si želá svet bez jadrových zbraní, útok v Nagasaki odsúdil

Pápež František odsúdil používanie jadrových zbraní, ako aj nárast v obchodovaní so zbraňami, keď počas návštevy japonského mesta Nagasaki venoval spomienku tamojším obetiam jadrového útoku z roku 1945.

Upozornil na dvojtvárnosť

Podľa jeho slov bola dôsledkom vtedajšej udalosti "nevýslovná hrôza" a ukázalo sa, že jadrové zbrane "nie sú odpoveďou" na túžbu po bezpečnosti, mieri a stabilite. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pricestoval do Japonska v sobotu v rámci svojho ázijského turné, pričom už krátko po pristátí v Tokiu apeloval v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní.

V nedeľu má navštíviť Nagasaki aj Hirošimu, teda obe mestá, na ktoré v auguste 1945 zhodili Spojené štáty jadrové bomby. Tieto útoky si dokopy vyžiadali najmenej 214.000 mŕtvych a prispeli k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí.

Pri pamätníku obetiam v Nagasaki položil František veniec z bielych kvetov a venoval im tichú modlitbu. Napriek silnému dažďu si prišli jeho príhovor vypočuť stovky ľudí. "Na tomto mieste si hlboko uvedomujeme bolesť a hrôzu, akú sme my ľudské bytosti schopné spôsobovať iným," povedal pápež a upozornil na "zvrátenú dvojtvárnosť"jadrových odstrašovacích prostriedkov, keďže mier je nezlučiteľný so "strachom zo vzájomného zničenia alebo hrozbou totálneho vyhladenia". Tento názor bol v protiklade so slovami Františkovho predchodcu Jána Pavla II., ktorý označil jadrové zbrane za nutné zlo.

Stretne sa aj s cisárom

V pondelok sa hlava katolíckej cirkvi stretne s cisárom Naruhitom, premiérom Šinzóom Abem a na štadióne v Tokiu bude celebrovať omšu. Pápež sa v krajine vychádzajúceho slnka stretne aj s obeťami zemetrasenia z roku 2011 a následnej vlny cunami, ktoré zasiahli severovýchod Japonska a vyžiadali si 18.500 obetí na životoch. Živel zároveň spôsobil katastrofu atómovej elektrárne vo Fukušime.

Ide o tretiu pápežovu cestu do Ázie a jeho 32. zahraničnú cestu. Prichádza ho do dvoch krajín s katolíckou menšinou, ktoré pápež nenavštívil od 80. rokov 20. storočia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá