Kočnerov advokát je v Threeme. Mali spolu hovoriť o diskreditácii

Kočnerov advokát je v Threeme. Mali spolu hovoriť o diskreditácii
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Konanie advokáta Mareka Paru, ktorý mal s Marianom Kočnerom komunikovať cez aplikáciu Threema aj o diskreditácii prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, považuje rada prokurátorov za nezlučiteľné s jeho funkciou. Informujú o tom na webe generálnej prokuratúry. Para vlani "kategoricky" odmietol, že by koordinoval postup proti Špirkovi.

Čo sa údajne píše v Threeme:
Para sa pýta Kočnera, či sa vie "spýtať Tibora, ako prebieha disciplinárka so Špirkom a či mám podať opravný prostriedok podľa 363 TP proti zrušeniu jeho obvinenia."
Kočner: "Viem."
Para: "Oki. Písal som Hraškovi, že zajtra či môžem 11:00 alebo 13:00 prísť za ním kvôli Orsagovi. Ešte nepotvrdil termín."
Kočner: "Máš podať 363 a skúsiť to medializovať, aby bol Čižnár pod tlakom. Ale to si ešte preberieme. Zatiaľ priprav 363. A skúsime ju rozumne umiestniť.“
Kočner: "Priprav 363 a umiestnime ju. Potom spustíme kampaň."
Zdroj: Postoj

Rada vo svojom stanovisku tvrdí, že sa oboznámila s medializovanými informáciami týkajúcimi sa komunikácie konkrétneho advokáta s Marianom Kočnerom „v úmysle pôsobiť na prokurátora v súvislosti s výkonom jeho funkcie, nezákonnými lustráciami generálneho prokurátora zo strany iných osôb, ako aj úvahami nad jeho sledovaním“.

„Oceňujeme, že Slovenská advokátska komora sa už touto medializovanou informáciou zaoberá, a pevne veríme, že takéto zatiaľ neverifikované neštandardné konanie advokáta neujde ani pozornosti orgánov činných v trestnom konaní,“ uvádza sa v stanovisku rady. Reaguje tak na komunikáciu cez aplikáciu Threema, v ktorej mal podľa právnych zástupcov TV Markíza komunikovať Marian Kočner aj s advokátom Marekom Parom. Komunikáciu čítal obhajca televízie Daniel Lipšic na pojednávaní vo veci falšovania zmeniek Markízy a marenia spravodlivosti.

V komunikácii si mal podľa zástupcov televízie obžalovaný Kočner písať s Parom aj o prokurátorovi Špirkovi. Ten podal v marci minulého roku trestné oznámenie aj na niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Vtedy tiež povedal, že mala byť nariadená jeho diskreditácia. Bolo voči nemu vedené aj disciplinárne konanie. „Všetky takéto útoky predstavujú vážny zásah nielen do integrity dotknutého prokurátora, ale aj útok na podstatu prokuratúry ako dôležitého štátneho orgánu,“ pokračuje rada prokurátorov. Tá vyzdvihuje občiansku statočnosť Špirka, ktorá podľa nej v kontexte aktuálnych informácií nadobudla nový rozmer.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá