Maďari sa dohodli na spoločnej kandidátke, ale bez Mosta-Híd

Maďari sa dohodli na spoločnej kandidátke, ale bez Mosta-Híd
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Maďarské mimoparlamentné strany Maďarské fórum, SMK a Spolupatričnosť majú vytvoriť spoločnú kandidačnú listinu do budúcoročných parlamentných volieb. Informoval o tom predseda MF Zsolt Simon. Dodal, že ďalšie rokovanie má byť budúci týždeň.

"Spolupatričnosť vytvorí právne podmienky a premenuje sa na Magyar Közöségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť," vysvetlil Simon s tým, že pod týmto názvom budú strany kandidovať. Spolupatričnosť už aj oficiálne požiadala na Ministerstve vnútra SR o premenovanie. "Pretože cieľom každej zo spolupracujúcich strán je dosiahnutie čo možno najširšej komunitnej spolupráce, nechávajú dvere k ďalším rokovaniam otvorené aj pre strany Most-Híd a MKDA, keby sa rozhodli svoj postoj voči Smeru-SD zmeniť," ozrejmil tlačový tajomník SMK Róbert Králik.

Vo štvrtok sa stretli na rokovaní predstavitelia piatich maďarských strán, okrem MF, SMK a Spolupatričnosti aj vládny Most-Híd a MKDA. Rokovanie bolo prerušené, pretože sa strany nevedeli dohodnúť na vylúčení prípadnej povolebnej spolupráce so Smerom-SD. Tú jednoznačne neodmietli Most-Híd a MKDA.

Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme v reakcii uviedla, že strana je sklamaná z postupu SMK. Rokovanie totiž mala ukončiť SMK s tým, že požiadala delegáciu strán Most-Híd a MKDA, aby opustila rokovaciu miestnosť. Rokovania podľa Mosta-Híd jednoznačne potvrdzujú, že pre SMK a Spolupatričnosť je naháňanie politických bodov dôležitejšie, ako zabezpečiť jednotné zastúpenie Maďarov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá