Preverili majetky sudcov. Súdna rada hovorí o vážnych zisteniach

Aktualizované:
Súdna rada objavila nezrovnalosti v majetkových pomeroch sudcov. Medzi nimi sú aj tí, ktorí údajne komunikovali s Marianom Kočnerom. Rada o tom informovala na svojej oficiálnej webovej stránke s tým, že sudcovia majú podať k nezrovnalostiam vysvetlenie. Ak nebude dostatočné, môže nasledovať podnet na disciplinárne konanie.

„Päťčlenná komisia v tomto týždni vyhodnocovala majetkové priznania tých sudcov, u ktorých boli zistené majetkové prírastky zjavne presahujúce ich platové pomery a iné vyčíslené príjmy. Niektoré závažné zistenia sa týkajú aj medializovaných sudcov a sudcov, ktorí boli údajne spomínaní v komunikácii Threema,“ uvádza súdna rada.

Súdna rada vo svojom stanovisku uvádza aj to, že zasiela sudcom výzvu na vysvetlenie majetkov. „Predsedníčka súdnej rady aktuálne zasiela dotknutým sudcom výzvy na preukázanie pôvodu sporných majetkových prírastkov. Sudcovia budú v prípade potreby vyzvaní okrem iného i na predloženie dokladu preukazujúceho príjmy alebo nadobudnutie majetku a jeho hodnotu. Ak súdna rada nebude považovať splnenie preukaznej povinnosti sudcu za dostatočné a bude mať dôvodné pochybnosti o statočnosti pôvodu majetkového prírastku sudcu alebo o hodnovernosti ním preukazovaných skutočností týkajúcich sa pôvodu majetkového prírastku, môže podať ministrovi spravodlivosti podnet na začatie disciplinárneho konania,“ píše sa v stanovisku.

Viacero sudkýň a sudcov je v súčasnosti podozrivých z toho, že komunikovali s Marianom Kočnerom, ktorý už v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa informácií médií z komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva viacero podozrení, napríklad z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí vo viacerých konaniach.

Medzi skupinou sudcov je aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. V rámci podozrení začal konať aj minister Gábor Gál, ktorý na Jankovskú podal disciplinárny podnet. Pre komunikáciu s Kočnerom sa už medzičasom vzdal funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III David Lindtner.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá