Zadržaných takáčovcov poslali do väzby, všetci podali sťažnosť

Aktualizované:
Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a vzal do väzby trinástich údajných príslušníkov skupiny takzvaných takáčovcov zadržaných počas akcie Apač.

Rozhodne Najvyšší súd

Dôvodom návrhu na väzbu bola obava, že obvinení by mohli ujsť, pokračovať v trestnej činnosti a ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, všetci podali voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Konanie o väzbe trvalo viac ako desať hodín.

Národná kriminálna agentúra s ďalšími špeciálnymi útvarmi polície obvinených takáčovcov zadržala v pondelok 28. októbra ráno na viacerých miestach západného Slovenska. Prokurátor im kladie za vinu založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, všeobecné ohrozovanie, poškodzovanie cudzej veci či ublíženie na zdraví a ďalšiu násilnú trestnú činnosť. Medzi nimi je i advokát Martin R. z Bratislavy, ktorý bol podľa polície činný pre skupinu.

Ten čelí aj obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vydierania a návodu na krivú výpoveď. Medzi zadržanými je i údajný vysokopostavený takáčovec v oblasti Trnavy Patrik V., ktorého v minulosti stíhali za podiel na mafiánskych vraždách sýkorovcov Petra Havašiho a Karola Patasyho staršieho. Odsúdený však nebol.

Zadržaní už v roku 2017

Niektorých takáčovcov zadržala polícia už začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír Kudlička zvaný Kudla a považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu stotisíc eur a je pod dohľadom probačného a mediačného úradníka súdu.

K takáčovcom patril i Nándor Kopecsni z Dunajskej Stredy, ktorý zločineckú činnosť priznal a s prokurátorom sa dohodol na treste tri roky podmienečne. Kopecsni od roku 2006 do jari 2011 zabezpečoval vyberanie výpalného pre jednu z vetiev takáčovcov pôsobiacich prevažne na území Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Kudla v pozícii bossa údajne rozdelil členov gangu do viacerých vetiev, aby sa medzi sebou nepoznali. K popredným členom takáčovcov patril Róbert Pál, ktorého sýkorovci zavraždili v Pezinku. Tí zastrelili aj ďalšieho vysokopostaveného takáčovca Jozefa Surovčíka. Popri zločineckých skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci Bratislavy.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá