Johanka z Arku sa zjaví nahá, petíciou protestujú tisícky ľudí

Johanka z Arku sa zjaví nahá, petíciou protestujú tisícky ľudí
Zdroj foto: SITA/AP
Pozornosti strážcov mravnosti neušlo pripravované operné predstavenie o Johanke z Arku v slávnej bruselskej opere La Monnaie, počas ktorého sa hlavná postava nakrátko zjaví na pódiu nahá.

Moderné prevedenie oratória Johanka z Arku na hranici (Jeanne d'Arc au bucher) z pera švajčiarsko-francúzskeho skladateľa Arthura Honeggera špeciálne pobúrilo mimovládne združenie Federácia Pro Europa Christiana, ktoré proti plánovaným predstaveniam už spustilo aj internetovú petíciu. Podpísalo sa pod ňu už vyše 10-tisíc ľudí.

Hnutie protestovalo okrem iných u riaditeľa divadla Petra de Caluweho a tiež u belgického ministra kultúry Didiera Reyndersa. Predstavenie, ktoré sa má konať od 5. do 12. novembra, je podľa tohto združenia "obscénne a pre kresťanov zraňujúce". "Symbolická postava Svätej Johanky z Arku je opäť cieľom pornografického zobrazenia, tentokrát v Bruseli," uvádza Federácia Pro Europa Christiana.

Riaditeľ opery si z protestov veľa nerobí, pre médiá naopak vyhlásil, že ho "omráčilo", akým záležitostiam strážcovia mravnosti dokážu venovať svoj čas. "Nejde o žiadne revolučné zobrazenie Johanky z Arku. Aj na sochách a maľbách, ktoré vznikli bezprostredne po jej upálení, je polonahá. Opera La Monnaie si veľmi váži slobodu vyjadrovania, máme úctu k názorom druhých, ale žiadame ich, aby takú istú úctu prejavovali aj oni voči nám," reagoval na sťažnosti riaditeľ opery.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá