Kotleba čelí ďalšej obžalobe, ÚŠP vysvetlil zmysel čísla 1488

Kotleba čelí ďalšej obžalobe, ÚŠP vysvetlil zmysel čísla 1488
Zdroj foto: zdroj foto: Naše Slovensko
Spisový materiál k novej obžalobe na predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorá bola podaná na Špecializovaný trestný súdu v Pezinku v pondelok, má viac ako 2000 strán. Povedala to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Úrad špeciálnej prokuratúry: "Číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu 'Heil Hitler!')."

Ako objasnila, obžaloba napadla do senátu 2T v Pezinku a teda nie na pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici. Bola pridelená zákonnému sudcovi, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku. "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 28. októbra obžalobu na Mariana K., obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ako priblížila, skutok sa stal v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Marian Kotleba odovzdal takmer pred 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur. "Pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu 'Heil Hitler!'), čím verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii," dodala ďalej hovorkyňa.

Senát Najvyššieho súdu v júli zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS v Pezinku, ktorý na jeseň minulého roka už raz zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS v kauze šekov pre chudobných. NS SR sa vtedy stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá