Mazurek musel skončiť v parlamente, zvýšili mu aj pokutu

Aktualizované:
Je rozhodnuté, poslanec kotlebovcov Milan Mazurek končí ako poslanec slovenského parlamentu. Rozhodol o tom v odvolacom konaní Najvyšší súd. Osudným sa Mazurekovi stali jeho výroky o Rómoch v lokálnom rádiu.

Poslanca ĽSNS v pléne nahradí trenčiansky krajský predseda strany Milan Špánik.

Ak nezaplatí, môže ísť za mreže

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu odsúdil poslanca kotlebovcov Milana Mazureka za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10.000 eur. NS SR sprísnil minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt je právoplatný. Mazurek tak už nie je poslancom Národnej rady SR.

Pokiaľ by Mazurek trest nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. "Prvostupňový súd vykonal dokazovanie správne. Pokiaľ ide o výrok o výške trestu, tak odvolací súd skonštatoval, že finančný trest vo výške 5000 eur je neprimerane nízky v porovnaní s majetkovými pomermi poslanca," zdôvodnil v krátkosti rozhodnutie predseda senátu Peter Paluda. Senát tak zamietol tak odvolanie Mazureka, ako aj odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honzu. NS SR zároveň zamietol návrh preškoliť Mazureka o rómskom holokauste, keď to nepokladal za potrebné.

Mazurek v rádiu Frontinus: „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

"Pre mňa je prvým a jediným skutočným prezidentom doktor Jozef Tiso."

Dôkazom je stále prístupné video

Prokurátor ÚŠP v záverečnom návrhu požiadal súd, aby zamietol odvolanie obžalovaného a uložil mu prísnejší podmienečný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Obhajca obžalovaného Tomáš Rosina, naopak, navrhol zrušiť napadnutý rozsudok prvostupňového ŠTS, oslobodiť obžalovaného a zamietnuť odvolanie prokurátora. "V pôvodnom konaní ŠTS nevykonal dôkazy, ktoré som mal a v relácii odzneli pozitívne a v prospech daného etnika. Konečným dôsledkom uloženého trestu nie je finančný trest, ale zánik mandátu poslanca NR SR," uviedol vo svojom záverečnom návrhu Mazurek.

Predtým prokurátor ÚŠP predložil dôkaz, že na YouTube je stále prístupný záznam z rozhlasovej relácie, kde sa mal obžalovaný v roku 2016 hanlivo vyjadrovať na adresu Rómov. Obhajca obžalovaného argumentoval, že na akúkoľvek námietku z ich strany prinesie obžaloba nečakane nové dôkazy, ktoré neboli doteraz známe. Senát NS SR zamietol vypočutie nového predloženého dôkazu.

Reči o cigánskom terore na východe

NS SR sa v utorok zaoberal tak odvolaním Milana Mazureka, ako aj odvolaním prokurátora ÚŠP voči minuloročnému aprílovému rozsudku ŠTS. Ten Mazureka odsúdil na peňažný trest 5000 eur. Verdikt nebol právoplatný.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný, a ak hovoril o "cigánskom terore na východe Slovenska", myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen "cigánske".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá