Bugár nevidí morálne zlyhanie, odvolanie Glváča Most nepodporí

Bugár nevidí morálne zlyhanie, odvolanie Glváča Most nepodporí
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Odvolanie Martina Glváča z postu podpredsedu národnej rady nepodporíme, ale morálne zlyhanie tu vidíme.

Bugár: Ak sa potvrdí autenticita, musí odísť

V diskusnej relácii telerozhlasu to vyhlásil podpredseda parlamentu Béla Bugár. Reagoval tak na časť zverejnenej údajnej komunikácie medzi Glváčom s Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka i na iniciatívu opozície, ktorá sa pokúsi na mimoriadnej schôdzi parlamentu Glváča odvolať. Bugár ale podotkol, že ak polícia potvrdí autenticitu tejto komunikácie, Glváč musí z funkcie odísť. "Celá situácia ohľadne zverejnených správ má dve roviny. Jedna je morálna. Ak sa dokáže, že nehovoril pravdu, z morálneho hľadiska zlyhal. Druhá rovina je, či všetko to, čo je tam napísané, sa aj stalo," povedal šéf Mosta-Híd. Podotkol, že nie všetky informácie z tejto časti zverejnenej údajnej komunikácie sú pravdivé.

V relácii to potvrdil aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý však nepochybuje, že komunikácia je toxická. "Marian K. si nielen vymýšľal, ale svoje predstavy a prognózy prezentoval ako obecnú pravdu. Za Glváčovo odvolanie však hovorí samotný fakt, že s týmto človekom vôbec komunikoval, nech o čomkoľvek. Je zlé, že bol s ním v takom tesnom spojení," vyhlásil.

To, že sa z celej komunikácie zverejňujú len časti, nepovažuje Bugár za správne. "Je dobré, keď ľudia vedia o všetkom. Otázne však je, či vedia o pravde a o tom, že niekto chcel niekoho ovplyvniť, alebo sa cielene dávajú von takéto informácie a niektoré skupiny chcú ovplyvniť voličov," skonštatoval. Je za to, aby sa ak tak vo verejnom záujme zverejnila celá komunikácia, a potom "padni komu padni".

Kollár: Odhaľuje sa desivá pravda

Podľa Kollára sa tu odhaľuje desivá pravda, že právny štát bol na Slovensku ukradnutý a samotný štát "unesený". "Ľudia vedia, že drvivá väčšina politikov nezastupuje ich záujmy. Len štyri percentá ľudí verí podľa prieskumu justícii," povedal predseda Sme rodina.

Bugár v relácii odmietol, aby ho spájali s Kočnerom. len preto, že sa s ním náhodne stretol na dovolenke. "Nestretával, nepísal a nerokoval som s ním," povedal. Podľa neho však médiá mlčia o tom, že sa s Kočnerom stretávali predstavitelia opozície Richard Sulík a Igor Matovič. Po 30 rokoch sa podľa lídra Mosta-Híd dozvedáme, že systém nedával pozor na ľudí, ktorí si vybudovali vo vnútri polície, prokuratúry a súdov také vzťahy, že mohli všetko. "Práve preto je dôležité, že sme zmenili zákon o voľbe prezidenta Policajného zboru," skonštatoval s tým, že na stole sú teraz návrhy aj na očistu justície. Kollár deklaroval, že Sme rodina podporí každý "rozumný návrh zákona".

Za návrh predĺžiť moratórium na predvolebné prieskumy zo súčasných 14 dní na 50 dní podľa Bugára nebude zrejme väčšina poslaneckého klubu Mosta-Híd hlasovať, lebo sa tým nič nevyrieši. Súhlasí s tým aj Kollár. Rokovanie o spolupráci maďarských strán na Slovensku sa podľa Bugára začína podobať na brexit, debatu na budúci týždeň, nech dopadne akokoľvek, však považuje za definitívnu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá