Môže im to preferenčne uškodiť, myslí si o kauze Glváča politológ

26.10.2019 08:48

Údajná komunikácia medzi podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom a Marianom Kočnerom môže strane Smer-SD preferenčne uškodiť. Myslí si to politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok.

Môže im to preferenčne uškodiť, myslí si o kauze Glváča politológ
Foto: SITA/Diana Černáková

Mnohí kauzy ignorujú alebo im neveria

Ako uviedol pre agentúru SITA, posledné týždne sú pre priaznivcov strany Smer-SD skúškou dôvery. Vedenie strany by preto podľa neho nemalo riskovať lojalitu svojich voličov. „Mnohí síce, podľa prieskumov, kauzy spojené s Marianom Kočnerom ignorujú alebo im neveria, ale ich tolerancia na medializované kauzy nemusí byť bezhraničná. A voľby už nie sú tak ďaleko, aby si mohli dovoliť strácať čo i len malú časť svojej voličskej základne,“ priblížil Eštok.

Komunikácia Glváča a Kočnera podľa politológa len potvrdzuje to, čo bolo na Slovensku verejným tajomstvom. „Mám na mysli nielen prepojenie najvyšších politických špičiek na finančné skupiny, nátlakové skupiny a rôzne iné toxické osoby, ale rovnako aj to, že niektorí pracovníci v médiách boli vykonávateľmi vôle politických elít,“ objasnil Eštok.

Preto podľa neho treba z toho vyvodiť zodpovednosť, nielen trestnoprávnu, ak napĺňa skutkový stav, ktorý si to vyžaduje, ale aj politickú. „Lebo tá má vplyv na vnímanie politiky občanmi. Tak či tak to nevypovedá o Slovensku nič dobré. Na druhej strane to môže byť šanca na očistu stranícku, politickú a očistu spoločnosti ako takej,“ myslí si politológ.

Politológ: Jedinou šancou je zapieranie

Eštok neočakáva, že v tomto čase by sa podpredseda parlamentu Glváč jednoznačne priznal ku komunikácii s Kočnerom. „Podobne, ako to bolo pri pani Jankovskej, aj tu je jeho jedinou šancou na záchranu v politike zapieranie. Jeho priznanie by bolo zároveň aj jeho labuťou piesňou v politike,“ priblížil politológ. Za nešťastné považuje taktiež to, že sa Glváč snaží pred verejnosťou obhajovať prostredníctvom sociálnej siete.

Glváč čelí od pondelka tlaku na odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu. Dôvodom je, že si mal dohadovať s Kočnerom v aplikácii Threema biznis s pozemkami na Čiernej Vode a taktiež rozoberať, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Roberta Fica z postu predsedu vlády. Fico sa vzdal svojej funkcie po tlaku verejnosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v marci minulého roka. Komunikácia medzi nimi mala prebiehať minimálne od 17. októbra 2017 do 5. mája 2018 a vymeniť si spolu mali najmenej 49 správ. Denník N vo štvrtok taktiež napísal, že podľa jeho informácií nebude Glváč na kandidátke Smeru v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok