Prečo zrušili vyšetrovací tím Kuciak, pýtal sa poslanec Galko

TA3 SITA TASR
23.10.2019 12:18

Nezaradený poslanec parlamentu a člen Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť Ľubomír Galko požiada výbor, aby rokoval o tom, prečo bol zrušený vyšetrovací tím Kuciak. Na výbor by podľa neho mala prísť ministerka vnútra Denisa Saková a policajný prezident Milan Lučanský. Šéf polície sa k zrušeniu tímu vyjadril na sociálnej sieti.

Prečo zrušili vyšetrovací tím Kuciak, pýtal sa poslanec Galko
TASR/Lukáš Grinaj

Galko žiada vysvetlenie

Šéf polície Milan Lučanský zrušil vyšetrovací tím, ktorý sa zaoberal vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ako dôvod uviedol, že vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom, bola vyšetrená v krátkom čase a teraz je na ťahu súd. Galko na tlačovej konferencii zdôraznil, že od ministerky Sakovej čakajú poslanci Demokratickej strany urýchlené vysvetlenie toho, čo sa vlastne dialo, prečo bol vyšetrovací tím takýmto expresným spôsobom zrušený a čo bude nasledovať.

„Na to rozhodne nestačí v dnešnej dobe jeden status na Facebooku policajného zboru. Budem žiadať, aby ministerka vnútra a policajný prezident prišli na výbor vysvetliť tento krok, tak ako minulý týždeň prišli vysvetliť, aké kroky podnikli v súvislosti so zverejnenou komunikáciou medzi Marianom Kočnerom a Dobroslavom Trnkom,“ povedal Galko.

Priblížil, že spolu s kolegami z Demokratickej strany očakávajú vytvorenie nového vyšetrovacieho tímu, ktorý bude postavený na kostre toho pôvodného v čele s vyšetrovateľom Reném Juhászom. „Tento vyšetrovací tím by mal byť k dispozícii pre súd a prokuratúru a mal by vyšetrovať aj všetky súvisiace trestné činy, ktoré z doterajšieho vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynuli,“ dodal Galko.

Lučanského tvrdenia prekvapili

Prezident Policajného zboru uviedol, že vyšetrovací tím rozpustil na základe konzultácie s dozorovým prokurátorom. Na sociálnej sieti tak reagoval na otázky poslanca Ľubomíra Galka. Hystéria z rozpustenia tímu môže podľa neho zachvátiť maximálne obžalovaných a aj ďalšie zatiaľ neobvinené osoby zo súkromnej a štátnej sféry. Zároveň pripomenul, že tím Kuciak bol zriadený na objasnenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nie na ďalšie trestné činy, ktoré z priebehu vyšetrovania vyplynuli. "Na týchto trestných činoch ďalej pracujeme, pracujú na nich rovnakí vyšetrovatelia, ako boli v tíme Kuciak," potvrdil prezident.

Pre vyšetrenie nahrávky Trnka-Kočner bola napríklad zriadená pracovná skupina Hmla. Lučanský nebude konkretizovať kroky, lebo ich prezradením by mohlo varovať ľudí, proti ktorým polícia podľa zákona zasiahne. "Napriek skutočnostiam, ktoré ovládajú nielen advokáti, ale aj predstavitelia z politického života, ma v médiách zaskočili niektoré hysterické vyjadrenia, ktoré pomaly hovoria o tom, že týmto krokom marím vyšetrovanie iných trestných činov, ktoré vyplynuli z vyšetrovania vraždy," povedal Lučanský.

Uviedol tiež, že si za prácou vyšetrovacieho tímu Kuciak stojí, jeho členov považuje za profesionálov a verí, že súd nenájde dôvody, aby spis vrátil na spätné dokazovanie. "Ak sa tak stane, nikto iný ako vedúci vyšetrovacieho tímu Kuciak nebude mať na starosti jeho doplnenie. Zo strany vedenia Policajného zboru môžem povedať, že ak bude na tieto úkony potrebovať napríklad analytikov alebo operatívcov, bude mu vyhovené," doplnil Lučanský. Lučanského a políciu kritizovala za rozpustenie vyšetrovacieho tímu aj iniciatíva Za slušné Slovensko a právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok