Vyšetrovací tím Kuciak rozpustili, už vraj nemá odpodstatnenie

22.10.2019 12:09

Šéf polície Milan Lučanský rozpustil vyšetrovací tím „Kuciak“. Ako poukázal, vyšetrovací tím už nemá opodstatnenie vzhľadom na to, že bola podaná obžaloba. Polícia na konci videa, v ktorom rekapitulovala vyšetrovanie, zverejnila aj zábery zadržaného Mariana Kočnera.

Lučanský: Teraz je na ťahu súd

Spolu 15 výsluchov obvinených, 18 výsluchov poškodených, 280 výsluchov svedkov alebo 55 domových prehliadok vykonali príslušníci vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberal vraždou novinára Jána Kuciaka. Ako ďalej informuje na sociálnej sieti Policajný zbor SR, vyšetrovací tím dnes policajný prezident Milan Lučanský rozpustil. „Som rád, že bola vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom, vyšetrená v takom krátkom čase. Teraz je už na ťahu súd," uviedol policajný prezident.

Vyšetrovací tím bol zriadený 1. marca 2018. „Pôvodne mal 82 členov. Bol zložený z vyšetrovateľov, operatívcov a analytikov," uvádza polícia s tým, že neskôr bol tím oklieštený na 39 členov a zostali tam len vyšetrovatelia a operatívni pracovníci, ktorí sa sústredili na vykonávateľov a objednávateľa vraždy. V rámci vyšetrovania tím analyzoval napríklad 50 terabajtov dát, vykonal jednu rekonštrukciu skutku alebo napríklad dva vyšetrovacie pokusy. „Vyšetrovací spis tvorí 55 zväzkov v rozsahu 25 400 strán,160 príloh a 40 vecných stôp," uvádza polícia.

Kto je kto v prípade Kuciak:
Údajný objednávateľ vraždy: Marian Kočner
Údajná objednávateľka, sprostredkovateľka a Kočnerova "volavka": Alena Zsuzsová
Údajný sprostredkovateľ, ktorý spolupracuje s políciou a uzatvoril dohodu o vine a treste: Zoltán Andruskó
Bývalý vyšetrovateľ, o ktorom sa pôvodne písalo ako o strelcovi: Tomáš Szabó
Údajný pomocník a šofér a bývalý vojak. Mal sa priznať, že strieľal: Miroslav Marček 

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, podal prokurátor obžalobu na Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka aj Tomáša Szabóa.

Zdokumentovali aj prípravu vrážd a iné činy

Zároveň pripomína, že v rámci činnosti špecializovaného tímu boli zdokumentované ďalšie trestné veci, napríklad prípravy úkladných vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku, nedovolené ozbrojovanie, úkladná vražda podnikateľa Petra Molnára alebo úkladná vražda exprimátora Hurbanova Lászloá Bašternáka. Vyšetrovanie bolo zo strany polície ukončené návrhom na podanie obžaloby 17. októbra tohto roku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v pondelok obžalobu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová s tým, že jeden skutok sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhý skutok sa týka vraždy Petra Molnára.

„Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených, ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov a oboznámiť rozsiahly spisový materiál," uviedla Tökölyová. Dodala, že v prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok